Cena ropy WTI překročila hranici 30 USD za barel
Úterý 19. květnaObchodování s ropou na komoditním trhu podle analytiků v roce 2020 zaznamenalo nebývalé rekordy v pohybu cen a zejména v několika málo posledních týdnech. Nejprve v úplném začátku měsíce května 2020 byla cena lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) pod hranicí 20 USD za barel a následně již 6.května se barel ropy WI obchodoval s více jak 20 % denním nárůstem své ceny okolo 25 USD za barel. Současné uvolňování opatření proti šíření nemoci Covid-19 všude ve světě a zejména pak v Evropě z části uklidnilo obavy investorů a zvýšilo jejich zájem o obchodování s ropou, kdy cena ropy WTI vzrostla nad 30 USD za barel.
Aktuálně během úterního evropského rána dne 19.5.2020, zhruba v čase 7:34 CET se na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na hodnotě ve výši 32,55 USD za barel s dosavadním denním nárůstem o + 2,29 % své předchozí ceny. Nicméně podle analytických údajů vyplívajících z dat technické analýzy dosavadní průběh tvorby ceny ropy WTI představuje v ročním porovnání celkový pokles o – 45,8 % své ceny za posledních 52 týdnů, přičemž jen od začátku letošního roku 2020 ztratila ropa WTI na své hodnotě – 45,38 % ceny.. Evropský protějšek ropy WTI a to severomořská ropa Brent v rámci současného průběhu obchodování zaznamenala také nárůst své předchozí ceny, avšak již nikliv v tak dynamickém tempu a výši jako ropa WTI. Aktuálně dne 19.5.2020, zhruba v čase 7:45 CET se na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) pohybovala cena ropy Brent na hodnotě ve výši 34,89 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,23 % své ceny.
Cena ropy tak již během pondělí 18.května letošního roku 2020 zamířila směrem nahoru a tento obchodní trend na komoditním trhu si jak ropa WTI tak i ropa Brent udržely i v dosavadním průběhu úterý na začátku nového obchodního dne 19.května 2020. Řada států nyní postupně uvolňuje restrikce zavedené kvůli boji proti šíření koronaviru. Ty měly negativní dopady na ekonomickou aktivitu, a tím i na poptávku po pohonných hmotách. „Optimismus na straně poptávky pomohl cenám k dalšímu růstu,“ uvedla analytička Paola Rodriguezová Masiuová ze společnosti Rystad Energy. Podle analytiků však nelze očekávat, že by se poptávka po ropě v dohledné době vrátila na úrovně z doby před koronavirovou krizí. Situace na trhu se zjevně zlepšuje, nadále se však domníváme, že ceny se zvyšují příliš rychle,“ uvedl analytik Warren Patterson z finanční společnosti ING. „Hrozí, že další posilování cen jen prodlouží nerovnováhu mezi nabídkou a poptávkou,“ dodal tento odborník, jak uvádí zdroj ekonomického zpravodajství idnes.cz
Pondělní skok je v ostrém kontrastu s pouhým měsícem, kdy v den před vypršením smlouvy na květnové dodávky ceny poprvé klesly pod nulu a to až na záporné ceny, což bylo poprvé v historii. Vzhledem k tomu, že většina světa je stále v částečné izolaci a rychle se plní skladovací zásoby ropy, kdy odpovědní lidé se obávali, že není kam již ropu skladovat došlo i k výraznému omezení těžby surové ropy, což napomohlo též růstu její ceny. Držitelé kontraktů byli ponecháni na svých úrovních a nakonec by udělali cokoli - v tomto případě by dokonce zaplatili, aby ropu prodali a to byl právě ten okamžik, který vedl propad cen na trhu s ropou do záporných hodnot. Od té doby se poptávka začala zotavovat a dodavatelé na celém světě snížili produkci ve snaze podpořit trh.
OPEC a jeho spojenci produkující ropu od 1.května 2020 krátí svojí denní produkci o 9,7 milionu barelů denně a Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené arabské emiráty patří mezi země skupiny OPEC které uvedly, že dobrovolně sníží produkci ještě nad rámec tohoto svého závazku.. Počínaje červnem OPEC de facto, vůdce Saúdské Arábie, řekl, že bude trvat dalším krácení těžby surové ropy o 1 milion barelů denně.V USA údaje ze Správy energetických informací (EIA) za minulý týden ukázaly, že výroba klesla o 1,5 milionu bpd pod nejvyšší úroveň 13,1 milionu bpd. Poptávka po benzínu také začala vykazovat známky zotavení, když jednotlivé státy v USA začínají znovu obnovovat výrobu a dochází posilování ekonomiky.