Cena ropy WTI se vrátila nad 40 USD za barel

Pátek 28. srpna

Během obchodování blížící se závěru obchodního týdne a to během čtvrtka 27.srpna 2015 se v rámci obchodování na komoditních trzích cena ropy na světovém trhu vrátila na svoji cenovou úroveň předcházejících měsíců června a července letošního roku 2015. Aktuální trend obchodu s ropou jak pro lehkou americkou ropu označovanou jako ropa WTI (West Texas Intermediate) tak současně i pro severomořskou ropu označovanou jako ropa Brent je nyní dne 28.srpna 2015 během evropského rána zhruba v čase 8:34 CET ve znamení momentálního býčího trhu.

Současná cena v tomto evropském ranním čase je na hodnotě pro ropu WTI ve výši 43,10 USD za barel a cena ropy Brent je 48,07 USD za barel. V rámci dnešního zahájeného obchodního dne ropa Brent již připsala zhruba 1% nárůstu své původní ceny a lehká americká ropa WTI zaznamenala nárůst své ceny o + 1,25% své předchozí hodnoty v rámci dosavadního obchodování dnešního obchodního dne. Co se týče lehké americké ropy WTI tak z celkového hodnocení v rámci ročního klouzavého průměru ceny je její stávající hodnota pod svým průměrem o -53,11 % své původní ceny v předchozím období.

Tato skutečnost nepřímo z části ovlivnila i ostatní komoditní obchody především s drahými kovy a obzvláště s investičním zlatem jehož hodnota v průběhu tohoto obchodního týdne poklesla pod 1150 USD za trojskou unci a nyní se dne 28.8.2015 zhruba v čase 8:46 CET investiční zlato obchoduje za cenu 1129,70 USD za trojskou unci v momentálním trendu vzestupu jeho ceny. Tomuto trendu postupného nárůstu ceny zlata dle analytiků přispívá i momentálně oslabující americký dolar, který se nyní obchoduje vůči centrální evropské měně euro v kurzu 1,1266 USD za EUR. Ostatní evropské měny rovněž posilují vůči USD a například britská libra se nyní obchoduje v kurzu 1,5416 USD za GBP a švýcarský frank, který rovněž zpevnil svoji křehkou hranici vůči americkému dolaru udává kurz 0,9645 CHF za USD.

Podle analytiků právě drobný pokles růstu amerického dolaru na světovém devizovém trhu - FOREX může být jednou z příčin úpravy cen ropy na světovém trhu směrem vzhůru. Ovšem odborníci a zejména finanční stratégové upozorňují, že s největší pravděpodobností se jedná o dočasnou cenovou hladinu a celosvětová produkce ropy ještě opětovně zamíří se svoji cenou pod hranici 40 USD za barel u ropy WTI. Nicméně tento o více jak 50% pokles cen ropné produkce podle ekonomů již způsobil pozitivní jev a to globální ekonomický růst.

Tento růst je spojen v rámci ekonomického vývoje i s vývojem spotřebitelských cen, které ovšem pod vlivem nižších nákladů díky snížené ceně ropy nerostou ba naopak a tím do značné míry brání růstu vlastní inflace. Absence zdravé míry inflace pak přímo poškozuje potencionální výnos z operací na kapitálovém trhu a zejména nepodporuje komodity drahých kovů včetně investičního zlata jako tradiční finanční nástroje sloužící jako uchovavatel trvalé hodnoty ve finančním vyjádření. Stávající vývoj nízkých cen ropy pak analytici předních světových bank vidí jako dlouhodobě nepřijatelné avšak se shodují s většinou odborníků na trh s ropou, že k stabilizaci cen ropy a návrat na ceny nad 60 USD za barel pro ropu WTI s největší pravděpodobností nedojde dříve jak v průběhu roku 2017 ovšem tímto postupný nárůst cen ropné produkce analytici nevylučují.