Cena ropy zamířila vzhůru

Středa 16. listopadu

Světový trh s ropou nyní zažívá jakousi cenovou renesanci, kdy cena této energetické suroviny během již včerejšího a dnešního obchodování posílila svoji cenu. Během úterý 15.listopadu 2016 změnilo obchodování s ropou svůj trend a ceny jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermadiate) tak severomořské ropy Brent zamířily směrem vzhůru. Podle analytiků tento nový, momentální trend býčího trhu vyvolala investorská nálada v očekávání pozitivního výsledku zasedání zemí vyvážejících ropu sdružených v kartelu OPEC ( Organization of the Petroleum Exporting Countries), které se má uskutečnit již 30.11.2016 v rakouské Vídni. Aktuálně dne 16.11.-2016, během evropského rána, zhruba v čase 8:33 CET se ropa WTI obchoduje v ceně 45,86 USD za barel a ropa Brent udává cenu ve výši 46,98 USD za barel v rámci dosavadního průběhu obchodního dne a obě udávané komodity se momentálně obchodují v trendu býčího trhu.

Ceny ropy během úterý 15.11.2016 stouply po té, co členové OPEC veřejně deklarovaly svoji vůli na svém zasedání dne 30.11.2016 ve Vídni dojít k dohodě o stanovení těžebních limitů na produkci těžby surové ropy. Tento fakt podle analytiků a expertů na trh s ropou jednoznačně ukazuje, že hlavní představitelé kartelu OPEC a zejména samotná Saudská Arábie si uvědomují nutnost dohody v době, kdy již dlouhodobě přetrvává globální nadbytek této energetické suroviny jak v podobě vytěžené surové ropy či již upravené ropy v rafinériích coby benzin, nafta, petrolej nebo letecký benzin kerosin. Stávající data z USA od American Petroleum Institute (API) ukazují vzrůstající tendenci zásob surové ropy během minulého týdne. Zásoby surové ropy v USA stouply o + 3,6 milionu barelů na 488,8 milionu barelů okamžitého stavu zásob. Tento stav dle finančních stratégů ukazuje na nebezpečí dlouho neudržitelného stavu tohoto pojetí globálního ropného trhu.

Stávající situace po prezidentských volbách, které vynesly do čela USA republikána Donalda Trumpa, který se ani během své volební kampaně netajil tím, že hodlá obnovit jak politický tak zejména obchodní dialog s Ruskou federací , vyvolává u spousty investorů představy o tom, že může již během jara 2017 dojít k omezení obchodních sankcí s Ruskem a to zejména v oblasti společného postupu vedoucí k narovnání cen surové ropy na světovém trhu s cílem podstatného zvýšení její stávající ceny. Země sdružené v kartelu OPEC a zejména arabské země z oblasti Perského zálivu nechtějí v této rýsující se iniciativě těchto světových velmocí stát stranou a v budoucnu sklízet ztráty tak jsou již ochotni dosáhnout vzájemně přijatelného kompromisu. Světový analytici investičních bank v této souvislosti dokonce hovoří o počátku ukončování ropné cenové války.

V tomto ohledu pak členové OPEC souhlasili se schůzkou se zástupci zemí vyvážejících ropu, kteří stojí mimo kartel OPEC a to zejména se zástupci Ruské federace. Hlavní stratég trhu ze společnosti IG v Singapuru pan Jingyi Pan k tomuto prohlásil : „Pokud by dohoda o omezení produkce prošla, bude to poprvé po osmi letech“.  S tímto faktem souhlasí i většina ostatních analytiků světových makléřských společností a ve shodě s investory sdílejí pozitivní obchodní náladu s predikcí růstu cen surové ropy na světovém trhu. Podle jejich odhadů je nyní velmi diskutabilní otázka zvýšení úrokové míry na prosincovém zasedání FOMC FED (Federální výbor otevřeného trhu centrální banky USA), který se tímto bude zabývat. Zvýšení úrokové míry v době, kdy za posledních 14 dnů hodnota amerického dolaru (USD) dosáhla již 11-ti měsíčního maxima dle Dolarového indexu (DXY) a aktuálně je na hodnotě 100,30 USD s denním nárůstem o + 0,07 %, by mohla dle vyjádření analytiků být již kontraproduktivní.  Odhad cen ropy hovoří o potenciálu ceny pro ropu WTI ve výši okolo 60 USD a pro ropu Brent okolo 65 USD za barel a to již v krátkodobém investičním horizontu