Cena za ropu WTI dosáhla 6-ti měsíčního maxima

Úterý 17. května

Současný vývoj cen v rámci obchodování s ropou na komoditním trhu momentálně vykazuje takový nárůst ceny, který představuje dosavadní 6-ti měsíční cenové maximum. Tento příznivý vývoj pro producenty ropné produkce a zejména těžaře surové ropy je dle analytiků způsoben v posledních dvou týdnech především díky obavě o dostupnost této energetické suroviny, která je také někdy označována jako černé zlato. Aktuální cena surové ropy na světovém trhu během evropského rána dne 17.května 2016 zhruba v čase 8:02 CET se pohybuje pro lehkou americkou ropu WTI (West Texas Intermediate) ve výši 48,16 USD za barel a severomořská ropa Brent se nyní obchoduje v ceně 49,21 USD za barel.

Stávající trend obchodování s ropou během úterního evropského rána dne 17.5.2016 se odehrává v trendu obchodu býčího trhu a ropa WTI zaznamenala nárůst o + 1,03 % své předchozí ceny a ropa Brent připsala o + 0,57 % své ceny v rámci dosavadního průběhu dnešního obchodního dne. Podle finančních stratégů a zejména ekonomických zpravodajů v současnosti existuje reálná obava o snížení dodávek ropy na světové trhy a především z tradičních dostupných destinací. Například stávající odstávky dodávek ropy z Nigérie, Venezuely nebo z tradičních těžařských míst blízkovýchodní oblasti z důvodů geopolitické situace v těchto zemích a rovněž tak úplné odstavení těžby v kanadské oblasti Alberty z důvodů velmi rozsáhlých lesních požárů nyní vzbuzuje větší obavy investorů o zajištění plynulosti dostatečných dodávek surové ropy.

Vlastní nárůst ceny ropy nezpůsobila jen tato obava z omezení dostatečného množství ropy, ale také z velmi podstatné části i současná holubičí povaha centrální banky USA – FED (Federal Reserve System), která doposud ani na svém posledním dubnovém zasedání neupravila úrokovou sazbu a to i přes již několik měsíců očekávaným zvýšením této sazby na základě slovních intervencí, které FED již několikrát použil jako své sdělení, že se na zvýšení sazeb připravuje a tato skutečnost dle vyjádření FED nastane již brzy ovšem přesný termín prozatím od prosince 2015 nesdělil. Tehdy na svém posledním zasedání roku 2015 zvýšila centrální banka |USA svoji úrokovou sazbu z 0-0,25 % p.a. na stávající v rozmezí 0,25 – 0,50 p.a. Vzhledem k tomu, že komoditní trh je provázán na základě poměřování množství a ceny v amerických dolarech tak je nejen pro ropu, ale i zlato a další komodity vývoj monetární politiky USA pro tvorbu cen téměř klíčový.

Podle údajů analytiků plynoucích z technické analýzy v současnosti lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate)) ztrácí v dlouhodobém průměrném ročním vyjádření již jen – 24,32 % své ceny vyjádřené ročním klouzavým průměrem, který ještě v konci loňského roku vykazoval téměř – 50 % ztrátu své dlouhodobé předchozí ceny. Aktuálně cena ropy WTI od počátku letošního roku připsala o + 18,41 % své předchozí ceny. Situace ohledně severomořské ropy Brent dle analytiků ukazuje velikost současné ztráty dlouhodobého klouzavého průměru roční ceny o – 30,49 % předchozího stavu ceny a tato energetická komodita od začátku letošního roku 2016 připsala o + 19,24 % nárůst své ceny.

 

Dle sdělení analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních společností a bank lze v závěru tohoto týdne očekávat vyšší volatilitu ceny ropy a to jak ropy WTI tak i ropy Brent, kdy dle odhadů odborníků na tento trh by mohlo dojít i k relativně vyššímu poklesu ceny ropy v důsledku extrémního výběru zisků, který investoři nahromadily díky rostoucí ceně tohoto černého zlata na komoditním trhu v posledních dvou předchozích týdnech. Avšak podle sdělení analytiků a ekonomických zpravodajů tento případně možný pokles cen ropy na světovém trhu by dle jejich odhadu neměl prolomit hranici 40 USD za barel pro obě obchodované položky komoditního trhu jak u ropy WTI tak předně i u ropy Brent.