Cena zlata je stále v pohybu
Úterý 2. dubnaCeny zlata již v pátek dne 29.3.2019 stouply, ačkoliv den předtím zaznamenaly největší jednodenní procentuální propad od 13. Srpna loňského roku 2018. Červnové futures zlata, která jsou teď nejaktivnějším kontraktem, tak dne 29.3.2019 stouply o 3,20 USD (0,2 %) na 1 298,50 USD za unci a během dne stouply až na 1 304,60 USD za trojskou unci. Aktuálně během úterý dne 2.4.2019, zhruba v čase 7:43 CET se cena zlata pohybovala na komoditním trhu ve výši 1.292,30 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 0,15 % své ceny.
Za první kvartál roku 2019 stoupl drahý kov o více než 1,2 %, nicméně za týden klesl o zhruba 1 % a oproti stavu před měsícem je o 1,4 % níže. Podle některých analytiků má zlato potenciál růst v nadcházejících měsících, zejména kvůli obavám ze zpomalování světového ekonomického růstu a politickým dramatům, jako je snaha Británie o opuštění Evropské unie. Cena zlata prozatím v ročním porovnání vykazuje ztrátu své předchozí ceny o – 6,73 %, avšak od začátku letošního roku 2019 dorovnává zlato svoji cenovou ztrátu, která aktuálně k evropskému ránu dne 2.4.2019 představuje pouze pokles o – 0,38 % své předchozí ceny.
Britský parlament již v pátek potřetí zamítl návrh dohody pro odchod z EU z dílny premiérky Theresy May. Tím stoupla šance na neuspořádaný Brexit bez dohody, který je považován za nejhorší možný scénář pro aktiva citlivá na riziko, ale za příznivý pro zlato, které těží z nejistoty. „Díky přítomnosti faktorů jako byl Brexit skupovaly centrální banky v tomto kvartálu zlato," řekl Chintan Karnani, vrchní tržní analytik v Insignia Consultants. Dodal, že ačkoliv věří, že zlato nadále poroste, je si vědom toho, že v krátkodobém horizontu čeká drahý kov hrbolatá cesta. „Předpokládám, že se zlato bude v dubnu pohybovat v širokém rozpětí 1 260 USD až 1360 USD," dodal Karnani.
Ani pondělní dne 1.dubna 2019 snaha britského parlamentu nepřinesla konečný výsledek zvolené formy odchodu Spojeného království z Evropské unie. Pro jeden z návrhů, který byl nejblíže shodě ovšem chyběly tři hlasy. Tento návrh byl formou tak zvaného měkkého odchodu, kdy by Velká Británie zůstala v celní unii EU s ponecháním volného trhu, avšak s povinností akceptoval i volný pohyb občanů ze zemí EU a to se pro většinu britských zákonodárců stalo nepřekonatelnou překážkou. Ani irský návrh o vypsání nového referenda ohledně Brexitu se neshledal s dostatečnou podporou a tak je stále termín odchodu k 12.dubnu bez dohody jako tak zvaný hard Brexit čím dákl tím větší realitou.
Právě na základě těchto faktů pak analytici předpokládají, že se investoři uchýlí ve větší míře k investicím do zlata jako finančního nástroje, který má již letitou vlastnost coby uchovavatel finanční hodnoty v závislosti na čase a geopolitickém vývoji. Na vývoj již zareagoval Fond obchodovatelný na burze SPDR Gold Shares, když stoupl o 0,2 %, ale prozatím tak směřuje k týdennímu poklesu o 1,4 % a měsíčnímu propadu o 1,5 %. Od začátku roku ale již stoupl o 0,8 % své ceny. Na vývoj zlata má rovněž tradičně vliv hodnota amerického dolaru, který aktuálně dne 2.4.2019, zhruba v čase 7:59 CET dle dolarového indexu DXY stoupl o + 0,07 % bodové hodnoty a byl na stavu 97,30 USD bodů.