Cena zlata posiluje – akcie jsou v poklesu

Středa 12. srpna

Momentální vývoj obchodování s investičním zlatem se nachází v trendu býčího trhu. Aktuálně během středečního dne 12.srpna 2015 zhruba v čase 13:10 CET je hodnota investičního zlata na ceně 1.117,10 USD za trojskou unci. Investiční zlato během probíhajícího obchodního dne si již připsalo nárůst své ceny o +0,85% předchozí hodnoty což představuje nárůst ceny o +9,40 USD na trojskou unci.

Oproti nárůstu ceny investičního zlata ovšem kapitálový trh zaznamenává pokles svého akciového trhu. Ceny obchodovaných akcií nabraly směr poklesu svých cen a celkově pak jednotlivé akciové indexy uzavírají svůj obchodní den již v několika posledních dnech poklesem své bodové hodnoty. Momentálně otevřený evropský akciový trh v Německo vykazuje u hlavního akciového indexu DAX aktuální denní ztrátu ve výši – 2,34 % při stavu 11.029,49 bodu. Londýnský akciový index FTSE s 6.589,86 bodu rovněž vykazuje v rámci denního obchodu momentální ztrátu ve výši -1,12% předchozího stavu.

Včerejší obchodování na americkém trhu u hlavních indexů rovněž zaznamenalo v celkovém vyjádření pokles svých cen zobchodovaných akcií a index DJIA uzavřel ve ztrátě -1,21% své předchozí bodové hodnoty. Predikce obchodování na akciovém trhu USA pro dnešní den dle výsledků předobchodní fáze (pre-market) reportované zhruba v evropském čase 13:19 CET ukazují na pokračující trend poklesu cen akcií. K tomuto uvedenému času hlásí DJIA pokles o dalších -141 bodu což představuje -0,9%, S and P 500 o -16,25 bodu což představuje pokles o -0,9% předchozího stavu.Akciový index NASDAQ převážně obchodující akcie technologických společností reportuje další pokles o -36,75 bodu což v percentuálním vyjádření představuje pokles o -1% předchozího stavu předešlého uzavřeného obchodního dne.

Podle analytiků makléřských společností a předních světových bank lze nyní pokles cen na akciovém trhu považovat za prakticky téměř aktuální celosvětovou situaci na trhu s akciemi. Japonský akciový index Nikkei 225 nyní vykazuje pokles o -1,58 % a i Hong Kongský akciový index HSI je dokonce v poklesu o -2,38% své předchozí bodové hodnoty. Akciový trh v České republice není žádnou vyjímkou a i Pražská burza v tomto celosvětovém trendu se nachází v poklesu svého akciového indexu PX o -0,95% své předchozí bodové hodnoty při aktuálním stavu 1.027,57 bodu.

Tuto skutečnost poklesu akciových trhů a do určité míry nečekaný nárůst ceny zlata nad 1,100 USD za trojskou unci jednotlivý analytici přičítají s největší pravděpodobností možného vzniku této situace pohybu na peněžním trhu Číny, kdy Čínská národní banka provedla devalvaci chuanu jako znehodnocení své domácí měny o -2% své předchozí hodnoty. Vzhledem k tomu, že Čína je největším světovým odběratelem zlata jak ve fyzické podobě co by konzument tak i čínské obchodní a investiční společnosti na světovém trhu s investičním zlatem v několika posledních letech kontrolují vývoj cen tohoto trhu tak investoři jak v Evropě tak i v Spojených státech pojali obavy z možného vývoje. Tato obava investorů, která přivodila negativní investorskou náladu pro akciové trhy dle analytiků rovněž pramení z blížícího se data možného zavedení změny úrokových sazeb, jejich zvýšení ve Spojených státech ze strany centrální banky USA FED (Federal Reserve System). Podle odborníků na monetární politiku se zdá méně pravděpodobné, že by FED kvůli devalvaci čínské měny chuan pozastavil plánovanou změnu úrokových sazeb a neuskutečnil by ji v letošním roce 2015.