Cena zlata překročila hranici 1.500 USD za trojskou unci
Čtvrtek 8. srpnaV průběhu středečního dne 7.8,2019 globální komoditní trh zaznamenal po předcházejícím silném růstu ceny zlaty překročení cenové hranice 1.500 USD za trojskou unci zlata. Dosažení této cenové hranice nastalo po výrazném zvýšení obav investorů z vývoje globálního finančního trhu v souvislosti s obchodní válkou USA a Číny. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 8.8.2019 se cena investičního zlata na trhu COMEX, zhruba v čase 8:16 CET pohybovala na hodnotě ve výši 1.513,90 USD za trojskou unci s denním poklesem o – 0,38 % ceny z důvodu výběru dosaženého zisku investory.
Cenový vývoj investičního zlata v rámci tohoto obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2019 jako třicátý druhý v pořadí měl relativně strmý vývoj směrem vzhůru. Ještě v začátku tohoto obchodního týdne 5.8.2019 se cena zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) pohybovala okolo průměrných hodnot ve výši 1.451,20 USD za trojskou unci, následující den 6.8.2019 se cena investičního zlata posunula blíže k této již dosažené hranici 1.500 USD za trojskou unci s průměrnou denní cenou ve výši 1.482,60 USD za trojskou unci, V průběhu středečního evropského poledne dne 7.srpna 2019 tato hranice 1.500 USD za trojskou unci byla překročena a aktuálně v průběhu dosavadního obchodního dne 8.8.2019 dosáhla cena zlata na komoditním trhu COMEX denního maxima své ceny ve výši 1.518,60 USD za trojskou unci.
Zlato získalo podporu růstu své ceny při obavách z celosvětové ekonomiky a zintenzívnění obchodní války mezi USA a Čínou, spolu s dopadem toho že, několik centrálních bank po celém světě snížilo úrokové sazby a centrální banka eurozóny ECB se na podzim k tomuto kroku také chystá, dle sdělení ekonomických zpravodajů. Zlato tak tedy vzrostlo tuto středu 7.8.2019 na nejvyšší úroveň za více než posledních šest let. Tyto obavy z negativního vývoje globální ekonomiky způsobily, že vzácné kovy a zejména zlato se vrátilo v očích investorů do kategorie tak zvaného tradičního „investičně bezpečného ráje“ a stávající investiční zhodnocení a výnosy se staly atraktivnější než rizikovější aktiva, jako jsou například akcie. Tento cenový vývoj investičního zlata tak i zčásti popřel tradiční srovnání vývoje ceny zlata ve vztahu k směnné hodnotě amerického dolaru (USD) jako globální komoditní měny. Podle analytiků i přes relativně silnou směnnou hodnotu USD cena zlata na globální komoditním trhu silně vzrostla neb obavy investorů z budoucího vývoje finančních trhů jsou značné.
Velmi silný signál pro investory, který zvýšil jejich obavy bylo rozhodnutí centrální banky Číny, která svými opatřeními na devizovém trhu podhodnotila čínský chuan na směnnou hodnotu nad 7 chuanů za USD a tím poskytla čínským exportérům výhodu v podobě atraktivity jejich výrobků, zboží a služeb, které se tímto stávají v případě vývozu levnější. Tímto krokem čínská vláda kompenzuje dovozcům uvalená cla ze strany USA na čínské dovozy. Čínská lidová banka zpočátku potlačila obavy z eskalace tím, že uvázala chuan na silnější úroveň vůči americkému dolaru, než se předpokládalo. Tyto obavy se však znovu objevily a to poté, co Čína nastavila chuan vůči USD na úroveň ještě slabší, než se vůbec očekávalo. Toto obchodní napětí a celkový negativní výhled globálního finančního trhu dle analytiků způsobil této výraznější nárůst ceny zlata na světovém komoditním trhu s předpokladem pokračujícího růstu ceny zlata, Podle odhadů ekonomických zpravodajů v návaznosti na finanční stratégy investičních bank lze předpokládat pokračující růst ceny zlata s odhadem potencionální ceny blízko cenové hranice 2.000 USD za trojskou unci v závěru letošního roku 2019.