Cena zlata prudce stoupla
Úterý 7. lednaObchodování se zlatem v porovnání s koncem loňského roku 2019 zaznamenalo výrazný nárůst ceny na komoditním trhu a během pondělí dne 6.ledna 2020 dosáhla cena zlata na hodnotu ve výši 1.590,90 USD za trojskou unci, což je téměř sedmileté maximum. Nejvyšší cenové úrovně v posledních sedmi letech zlato tak dosáhlo dne 2.dubna 2013, kdy se obchodovalo v ceně 1.604.30 USD za trojskou unci. Ajtuálně v průběhu evropského úterního dopoledne 7.1.2020 se cena zlata na komoditním trhu COMEX pohybovala ve výši 1.566,60 USD za trojskou unci v dosavadním denním poklesu o – 0,15 % své ceny z důvodů výběru zisku investorů.
Drahý kov a jeho cena na komoditním trhu se v posledních dvou obchodních dnech utrhla směrem vzhůru, a to poté, co prezident Spojených států amerických pan Donald Trump schválil atentát na íránského nejvyššího generála Qasema Soleimaniho, což vyvolalo přesun z rizikovějších aktiv ve prospěch bezpečných rájů, jako je investiční zlato. Cena zlata již v pátek 3.ledna 2020 v bezprostřední reakci na události raketového útoku na letišti v iráckém Bagdádu, kde byl zabit iránský generál Soleimani posílila o + 1,6 % své předchozí denní ceny. Tímto přeskupením aktiv do investičního zlata došlo k poklesu cen na akciovém trhu a například v pátek 3.1.2020 US akciový trh podle svých ukazatelů akciových indexů DJIA a S and P 500 vykázal nejhorší obchodní výsledek v porovnání za poslední kalendářní měsíc.
V neděli 5.ledna 2020 irácký parlament hlasoval o vyhoštění zahraničních vojsk ze země a Írán se zavázal, že bude směřovat své kroky jako odvetu proti USA. Íránský režim rovněž řekl, že počínaje touto neděli 5.1.2020 již nebude dodržovat limity obohacování uranu stanovené v jaderné dohodě z roku 2015, čímž eskaluje napětí a možnost reálného jaderného konfliktu v této Blízkovýchodní oblasti. Zabití iránského generála Soleimaniho zvýšilo geopolitická rizika, protože byl známou osobností v Íránu,” napsal Keith Lerner, hlavní tržní stratég SunTrust Private Wealth. ″Íránci si mohou počkat, než vypočítají svůj další tah; pokud se rozhodnou pro odvetu, riziková aktiva by se mohla dostat pod další tlak. “ “Zjistili jsme, že hroty v geopolitickém napětí vedou k vyšším cenám zlata, když jsou natolik závažné, že způsobují znehodnocení měny,” uvedl Jeff Currie, vedoucí výzkumu komodit ve společnosti Goldman Sachs. “K tomu nejčastěji dochází během válek nebo vojenských eskalací.” “Proto by další eskalace americko-íránského napětí mohla dále zvýšit ceny zlata ,” uvedl.
Investoři se tak aktuálně částečně obrátili na otevření pozic ve zlatě, protože tento drahý kov je považován za zajištění proti volatilitě trhu a hospodářským zpomalením, zejména pokud jsou způsobeny geopolitickým napětím. Zlato se také používá jako zajištění proti inflaci, které by mohlo vzrůst, pokud by ceny ropy neustále stoupaly. Ceny ropy již totiž vyskočily zhruba o více než 3% při obavách, že americko-íránský konflikt by mohl narušit globální dodávky ropy. Na druhou stranu z dlouhodobého hlediska je fakt že, inflace v USA zůstala v uplynulém roce stagnující, což vedlo centrální banku Spojených států FED ke snížení úrokových sazeb a to dokonce v roce 2019 třikrát. Index cen výdajů na osobní spotřebu, což je preferovaná míra inflace Fedu, vzrostl v listopadu jen o 1,6% a to je hluboko pod preferovaným inflačním cílem Fedu ve výši 2%. Tyto údaje pak dle analytiků makléřských společností prozatím nepředurčují v dlouhodobém investičním horizontu výrazně vyšší a pokračující růst ceny zlata na globálním komoditním trhu.