Cena zlata se blíží k novému vysokému cyklu

Pátek 15. května

Gold a FED FX24

Situace na globálním finančním trhu během posledních dnů je stále ve znamení značných obav investorů z dalšího vývoje v souvislosti s ekonomickými dopady po restrikcích jednotlivých vlád zemí světa, které se těmito omezujícími rozhodnutími snaží ochránit své obyvatelstvo před virovou nákazou koronaviru SARS-CoV-2 a zabránit tak šíření nemoci Covid-19. V důsledku tohoto pak finanční trh již nějakou dobu zažívá silné otřesy cen svých finančních nástrojů a to prakticky jak u akcí, měnových párů či komodit s výjimkou cen zlata, jehož cena je sice turbulentní s vyšší volatilitou, avšak neustále posiluje.

Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána dne 15.května 2020, zhruba v čase 7:31 CET se na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) cena zlata pohybovala na hodnotě ve výši 1.741,60 USD za trojskou unci s dosavadním denním nárůstem o 70 centů USD na trojskou unci, což procentuálně odpovídá dennímu posílení o + 0,0402 % své ceny. Komodita zlata tak na rozdíl od cen ropy na komoditním trhu zaznamenává své posílení a podle analytických údajů technické analýzy jen od začátku letošního roku cena zlata zpevnila svoji hodnotu o + 13,67 % předcházející ceny ke konci loňského roku 2019. V ročním porovnání pak tato data vyplývající z údajů technické analýzy udávají růst ceny zlata o + 30,99 % za posledních 52 týdnů.

 

Tento vývoj ceny zlata na komoditním trhu plně odráží situaci, kdy značná část investorů a to nejen těch, o kterých lze prohlásit, že jsou ortodoxními konzervativními investory se v posledních několika týdnech přeorientovali na obchodování se zlatem a část svých investic tak ve větší míře v rámci diverzifikací svých investičních portfólií přesunuli směrem ke zlatu. Tento trend nejen, že zvýšil poptávku po zlatě a následně tak i došlo ke zvýšení ceny na komoditním trhu, ale zároveň tento obchodní trend vypovídá i o tom, že investiční zlato opět začalo plnit svoji mnoholetou funkci jako uchovavatele trvalých finančních hodnot, míní ekonomičtí zpravodajové v napojení na analytiky makléřských společností a finanční stratégy investičních bank.

 

Po propadu cen akcií na jednotlivých akciových trzích v jednotlivých regionech světa, což odráží to, že prakticky již došlo ke globálnímu ochlazení ekonomiky se národní centrální banky svými změnami monetární politiky spolu se snižováním úrokových sazeb snaží zabránit dalším ekonomických propadům. Tyto ekonomické propady pak mají silně negativní vliv na obyvatelstvo v důsledku ztráty zaměstnání a z toho vyplívající ztráty rodinného příjmu s přímým důsledkem snižování vlastních nákladů a tím dochází k výraznému snížení celosvětové spotřeby a globální ekonomika spěje do recese, uvádějí světový ekonomové a finanční stratégové. Podle těchto odborníků by tento proces ekonomického cyklu recese nastal stejně, avšak současná pandemie viru vyvolávající infekční a v mnoha případech až smrtelné onemocnění Covid-19 tento ekonomický cyklus urychlila. Na základě těchto skutečností tak lze očekávat, že cena zlata v krátkodobém investičním horizontu i nadále bude posilovat svoji cenu a již brzy může atakovat hranici nad 1.800 USD za trojskou unci, uvádějí ekonomičtí zpravodajci.