Cena zlata stále nad hranicí 1.300 USD/t.u.
Pátek 1. červenceStávající vývoj obchodování s investičním zlatem a cena zlata na komoditním trhu z velké části potvrzuje odhady analytiků před konáním referenda v Spojeném království Velké Británie a Severního Irska ohledně vystoupení z Evropské unie jako členská země pod známým označením Brexit. Výsledek tohoto referenda jako ústřední zpráva dne 24.6.2016 obletěl prakticky téměř celý svět a rozhodnutí oprávněných voličů Spojeného království ostrovní evropské země o jejich opuštění EU výrazně zahýbalo s globálním finančním trhem.
Nárůst ceny investičního zlata před konáním referenda jako-by tuto eventualitu přímo předvídal. Následně sice došlo k poklesu ceny, avšak stále zlato udržuje svoji cenu nad psychologicko - obchodní cenovou hranicí a to nad 1.300 USD za trojskou unci. Aktuální cena zlata během evropského dopoledne dne 1.července 2016 zhruba v čase 10:15 CET je 1.336,30 USD za trojskou unci s denním nárůstem o + 1,19 % předchozího stavu ceny v rámci doposud probíhajícího obchodního dne.
V současnosti je komodita zlata a stříbra jednou z málo položek komoditního trhu, která se v rámci obchodování pohybuje se svoji cenou v relativně stabilním trendu nárůstu své předchozí ceny. Tato stávající cena investičního zlata dle analytiků v ročním porovnání své ceny již vykazuje meziroční nárůst o + 13,50 % své předchozí ceny a dokonce v klouzavém průměru od začátku letošního roku 2016 vykazuje nárůst své předchozí ceny o + 25,85 procent.
Podle analytiků a ekonomických stratégů současný stav ceny zlata a jeho zvyšující se atraktivita jeho obchodování mezi investory znovu vyvolává tendenci, kdy lze opět hovořit o zlatu jako tak zvaně bezpečném finančním přístavu pro uchování trvalé hodnoty ve finančním vyjádření. Vývoj v Evropě ohledně referenda Brexit potvrdil to co ostatně samotná historie vývoje zlata již v minulosti potvrdila několikrát, že v době nejistoty a počátku možné nestability trhu se zlato stává vysoce atraktivním finančním nástrojem jako relativně možná garance finanční jistoty. V době stability trhy s minimálními výkyvy a nízkou volatilitou finančních nástrojů je investiční zlato pouze jednoduchou komoditou.
Čína spolu s Indií tvoří největší odběratele zlata celého světa a v rámci současných globálních turbolencí akciového trhu část investorů ve větší míře než obvykle se uchýlila do relativně jistého finančního instrumentu a tím je dle analytických skupin v současnosti jako krátkodobý prostředek právě investiční zlato. Zároveň však finanční stratégové upozorňují na nutnost brát na zřetel náladu a reakci trhu z nadcházejícího očekávaného možného zvýšení úrokových sazeb ze strany centrální banky USA – FED (Federal Reserve System). Bankovní výbor FED má své řádné zasedání již v červenci 2016 ve dnech 26 a 27.července 2016 a dle neoficiálních sdělení ekonomických zpravodajů lze do konce letošního roku 2016 očekávat minimálně jednu tak zvanou tranži zvýšení úrokové míry, která se odhaduje ze stávající horní hranice jejího rozpětí z 0,5 % na dočasných 0,9 % s tím, že původní plán FED byl dosáhnout v roce 2016 úrokové míry ve výši 1,4 % p.a.
Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank lze nyní obchod se zlatem považovat buď jako ryze krátkodobou a spekulativní finanční transakci s využitím vysoké volatility této komodity nebo dlouhodobější zhodnocování vložených investičních prostředků se spekulací pokračujícího růstu ceny zlata na komoditním trhu. Odhad vývoje jako jednoznačné upřesnění však analytické skupiny neuvádějí jen predikci krátkodobého maxima ceny investičního zlata v rozmezí 1350-1400 USD za trojskou unci s poznámkou na možnou hlubokou turbolenci poklesu ceny investičního zlata na komoditním trhu po prudké změně dolarového indexu na základě zvýšení úrokové sazby v Spojených státech amerických.