Cena zlata stále v pohybu

Středa 26. října

Investoři si stále kladou otázku, kdy je ten správný čas na nákup či prodej investičního zlata. Podle analytických údajů plynoucích z technické analýzy vychází, že cena investičního zlata od začátku letošního roku 2016 k datu 25.10.2016 vzrostla o + 19,31 % a k tomuto datu je na hodnotě 1,270,00 USD za trojskou unci. V ročním klouzavém průměru však cena investičního zlata vykazuje růst pouze o + 8,80 procent, avšak s porovnáním současných depozitních sazeb peněžního trhu je toto percentuální vyjádření přímo obrovské. V ročním porovnání ceny investičního zlata se tato komodita drahého kovu pohybovala v rozpětí své ceny od 1.052,60 do 1.384,40 USD za trojskou unci. V posledních několika obchodních týdnech se cena investičního zlata ustálila v hodnotách nad 1.250 USD za trojskou unci a aktuálně se obchoduje v trendu momentálního býčího trhu s denním nárůstem o + 6,40 USD na trojskou unci.

Obchodování s investičním zlatem, když vykazuje známky vysoké volatility a změn trendu obchodování je dle analytiků stále v porovnání s produkty peněžního trhu vysoce profitabilní investiční nástroj. Například nejrozšířenější česká banka Česká spořitelna ze skupiny Erste Group nabízí při závazku termínovaného vkladu na 4 roky garantovaný výnos 0,3 % ročně a při standardním ročním vkladu tento výnos činní pouze 0,05 % p.a. Situace u ostatních bank v ČR je téměř obdobná, ale i v  ostatních zemí ch Evropské unie je při zavedení záporných sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) tato situace ohledně výše depozitních sazeb  pro občany velmi podobná.

Zlato a ostatní cenné kovy jsou častěji kupovány v situaci, kdy jsou úrokové sazby nízké. Když se chystá jejich zvýšení, je pro investory lákavější obchodovat jinde, například s akciemi, kde v tu chvíli budou potencionální výnosy atraktivnější. Předpokládá se, že úrokové sazby  v USA vzrostou, nicméně tempo, kterým centrální banka Spojených států - FOMC FED přináší nějaké změny, již dovolilo zlatu za dobu od začátku letošního roku 2016 vzrůst o téměř 20 procent své předchozí ceny. V současné době aktuální politika klíčových centrálních bank plně podporuje růst zdravé míry inflace ve snaze zabránit již vznikající deflaci, zejména v zemích eurozóny.

Stávající opatření jak ze strany centrální banky USA -FED tak i ECB (Evropská centrální banka) spolu s nedávným vyhlášením inovovaného programu centrální japonské banky BOJ (Bank of Japan) směřují k cíli zdravé roční míry inflace pohybující se lehce nad 2 procenty ročně.  Další setkání Federálního výboru otevřeného trhu centrální banky USA - FOMC FED je naplánováno na 1.-2. Listopadu 2016, přičemž zvýšení sazeb se očekává až  od prosincového jednání, které buzde probíhat ve dnech 13. A 14. prosince 2016 v Washingtonu, DC. Dle průzkumů ekonomických zpravodajců o tomto možném zvýšení je již přesvědčeno vice jak 60 % respondentů výběrového průzkumu. Víceprezident centrální banky USA – FED (Federal Reserve System) pan Stanley Fischer se nechal slyšet, že centrální banka je již blízko jejím cílům týkajících se zaměstnanosti a inflace. Dle vládních dat zveřejněných v úterý stoupl minulý měsíc index spotřebitelských cen USA o 0,3%. To naznačuje, že ke zvýšení úrokových sazeb by mělo dojít.