Cena zlata stoupá avšak hodnota akcií klesá

Čtvrtek 20. srpna

Faktem je, že stávající ceny investičního zlata dosáhly již svého 5-ti týdenního maxima a dokonce během brzkého evropského rána dne 20.srpna 2015 překonalo investiční zlato svoji cenou lehce hranici 1140 USD za trojskou unci. Aktuálně se cena investičního zlata zhruba v čase 13:46 CET dne 20.8.2015 pohybuje na hodnotě 1138,10 USD za trojskou unci v trendu momentálního býčího trhu a stávající udávaná hodnota trhu představuje v rámci doposud denního obchodu nárůst ceny investičního zlata o + 10,20 USD na trojské unci což představuje dosavadní denní zhodnocení o +0,90% předchozího stavu ceny.

Ovšem nejen vlivem stávající geopolitické situace na finančním trhu obecně, ale předně vlivem vývoje čínské ekonomiky a devalvace čínské národní měny chuan dochází k pokračujícímu poklesu cen akcií na světových akciových burzách. Hlavní propad cen akcií zaznamenávají především americké akciové trhy, kdy ve středu 19.srpna 2015 hlavní akciové indexy uzavřely dalším poklesem své bodové hodnoty. Prestižní americký akciový index DJIA uzavřel na bodové hodnotě 17.348,73 bodu s poklesem o -162,61 bodu což představuje ztrátu o – 0,93% předchozího stavu. Stávající obchodování otevřeného čtvrtečního evropského akciového trhu dne 20.8.2015 vykazuje další pokračující ztrátu. Hlavní německý akciový index DAX aktuálně zhruba v čase 13:51 CET vykazuje svůj bodový stav na hodnotě 10.569,39 bodu a během obchodního dne doposud tento akciový index odepsal -112,76 bodu což představuje momentální ztrátu o -1,06 % výchozího bodového stavu. Londýnský akciový index FTSE se v tomto čase rovněž tak pohybuje v trendu sestupu své bodové hodnoty, která doposud činní 6,369,51 což je pokles o – 33,94 bodu a v percentuálním vyjádření tento pokles vykazuje ztrátu o -0,53 % své výchozí bodové hodnoty. Asijské akciové trhy v tomto směru nečinní žádnou vyjímnku a japonský index NIKEI 225 vykazuje pokles o -0,94% své výchozí bodové pozice a asijský HSI vykazuje ztrátu ve výši -1,77% předchozího stavu bodů. Dokonce i čínský akciový index Shanghai composite, který ještě během středy 19.srpna vykazoval růstový trend dnes 20.8.2015 udává bodový stav ze ztrátou – 3,39% svého předchozího stavu.

Podle analytiků tento stav nárůstu ceny investičního zlata nad hodnotu 1100 USD za trojskou unci a propad ceny akcií je spíše krátkodobým jevem. Pokles ceny akcií na světových burzách označovaný jako globální propad akciového trhu lze oprávněně přičíst vlivu devalvace čínského chuanu a především stavu čínské ekonomiky v návaznosti na její výhled. Tento jev by měl být dle finančních expertů a analytiků předních makléřských společností a světových bankéřů přechodný zhruba do doby zavedení změny úrokových sazeb v USA centrální bankou Spojených států amerických FED (Federal Reserve System), která bude mít své nejbližší zasedání bankovní rady ve dnech 16-17.září 2015. Právě od tohoto zasedání se očekává, že po jeho skončení bude prezidentkou FED Jannet Yellen konkrétně sděleno datum účinnosti zavedení této změny a vlastní výše změněných úrokových sazeb. Podle již zveřejněných informací je vysoce pravděpodobné, že se bude jednat oproti stávajícímu stavu o skokový rozdíl a výše úrokové míry dosáhne 2,7% s téměř okamžitou účinností a v průběhu roku 2017 by mělo dojít k jejímu drobnějšímu snížení na 2,5%. Stav ekonomiky USA v porovnáním se stavem nezaměstnanosti podle červencového zasedání FED takovéto zavedení již plně umožňuje. Dohody politiků Spojených států během středy a čtvrtka 19. a 20,srpna 2015 na půdě centrální banky USA FED podle neoficiálních zdrojů tuto skutečnost potvrzují a tudíž s největší pravděpodobností k zavedení změny úrokových sazeb v USA dojde ještě v letošním roce 2015 a následně i k dalším skokovým pohybům na finančních trzích v celoglobálním měřítku.

Na základě tohoto vývoje pak finanční experti a odborníci na kapitálové trhy predikují opětovný pokles ceny investičního zlata jehož hodnota by se mohla zprvu pohybovat okolo 1,000 USD za trojskou unci. Následně pak v návaznosti na vývoj reálné míry inflace jeho hodnota poroste či spíše bude nadále klesat. V tomto ohledu odpovědní analytici upozorňují, že odpovědně nelze trend předurčit dříve než se vyjeví záměr asijských investorů, kteří v posledních letech skoupili nadměrné zásoby předně fyzického tak i kontraktačního zlata. Vlastní dlouhodobý vývoj ve shodě většiny analytiků a finančních odborníků spíše předurčuje pokles ceny investičního zlata a udává hranici okolo 900 USD za trojskou unci.