Cena zlata v pokleslu a kdy přijde změna ?
Středa 30. listopaduVývoj obchodování se zlatem zaznamenává pokles své ceny a investiční zlato na komoditním trhu prolomilo velmi silnou podporu ceny na hranici 1.200 USD za trojskou unci. Na zlato zejména působí tlak růstu amerického dolaru (USD), který dle ukazatele dolarového indexu DXY (US Dollars Currency Index) dosáhl své maximální hodnoty za posledních 13,5 let. Tento růst hodnoty amerického dolaru vůči ostatním světovým měnám je podporován zjevně přesvědčením investorů o zvýšení úrokových sazeb Federálním výborem otevřeného trhu centrální banky USA – FOMC FED a to již na blížícím se zasedání ve dnech 13.a 14.12.2016 ve Washingtonu, DC. Aktuální výše hodnoty USD dle dolarového indexu DXY sice mírně oslabila, avšak stále vykazuje vysokou hodnotu na 100,94 USD dle tohoto indexu k datu 30.11.2016, zhruba v čase 10:08 CET. V zhruba stejném čase se zlato obchoduje v ceně 1.190,40 USD za trojskou unci v dosavadním trendu medvědího trhu.
Analytici makléřských společností a finanční stratégové předních investičních společností a bank nicméně očekávají již v krátké době obrat v ceně zlata a obrácený směr pohybu jeho ceny směrem vzhůru k vyšším cenám. “Zlato zkrátka následuje dolar, jeho pokles je dán inverzním vztahem vůči americké měně,“ řekl Chris Weston, analytik z IG. Tento názor sdílejí i ostatní analytici a zároveň tvrdí, že vývoj zlata nabere opačný směr.“Je spousta ukazatelů, které naznačují, že prodej zlata nabere konce a uvidíme obrat situace,“ řekl Weston. Zájem o tento typ komoditní investice nastane zejména vzhledem k vysoce atraktivní aktuální ceně investičního zlata s výhledem jeho růstu, kdy lze očekávat obavy investorů s vývojem cen ropy na světovém trhu, míní investiční analytici.
Současná situace právě na trhu s ropou, aktuálně během probíhajícího setkání zemí vyvážejících ropu sdružených v kartelu OPEC dne 30.11.2016 ve Vídni. Toto jednání by mělo zavázat členy OPEC k snížení těžby surové ropy a tím zajistit adekvátní růst cen ropy na světovém trhu. Ovšem podle ekonomických zpravodajů momentální vývoj tohoto jednání naznačuje, že k přímé a jednoznačně deklarované dohodě nedojde. Tento výsledek jednání by pak mohl poslat cenu ropy na světovém trhu až lehce pod hranici 40 USD za barel. Aktuálně dne 30.11.2016, zhruba v čase 10:29 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchoduje v ceně 47,36 USD za barel a severomořská ropa Brernt 48,82 USD za barel. Obě uváděné komodity vykazují značný růst své ceny momentálního býčího trhu na základě přesvědčení investorů, že dohoda OPEC vedoucí k snížení těžby ropy se uskuteční
.
Nicméně podle analytiků a finančních stratégů pokud k dohodě nedojde nebo v budoucnosti se ukáže její plnění za problematické nebo dokonce došlo-li by k porušování této smlouvy jako závazku dodržení těžebních limitů produkce surové ropy, tak značná část investorů posílí své investice do komodity investičního zlata v rámci diverzifikace rizik svého investičního portfolia. Tento stav by pak dle analytiků zákonitě znamenal obrat vývoje ceny investičního zlata, které tímto během krátkého časového úseku zaznamená výrazný růst své ceny. Většina analytiků je přesvědčena, i když tato situace nenastane tak pod vlivem globálního vývoje ekonomiky je tato velmi nízká cena zlata dlouhodobě neudržitelná a lze očekávat jeho růst v cenovém rozmezí 1200 – 1300 USD za trojskou unci již v krátkodobém investičním horizontu.