Cena zlata vzrostla a FED sazby ponechal
Čtvrtek 3. listopaduVývoj a průběh obchodování na finančních trzích tohoto týdne je značně rozkolísaný, tak jako jsou odhady vítězů amerických prezidentských voleb. Oba kandidáti jak Hillary Clintonová tak Donald Trump podle světových zpravodajských agentur mají své šance vyrovnané a jejich percentuální odhady se pohybují v rozmezí statistické chyby. Například ještě v minulém týdnu průzkum uváděl 12 % náskok Clintonové a během středy 2.11.2016 po nové e-mailové aféře Clintonové údajně vede Trump s náskokem jednoho procenta. Ovšem jen o pár hodin později reportuje svůj průzkum světová agentura Reuters, která tvrdí, že vede Hillary nad Donaldem zhruba o šest procent. Tudíž o vítězi rozhodnou až výsledky této prezidentské volby v USA po 8.listopadu 2016. Na situaci, kdy rostou preference panu Trumpovi zareagovaly i finanční trhy, kdy akciový trh udává pokles a hodnota amerického dolaru na devizovém trhu ztrácí. Aktuálně dne 3.11.2016 v 8:06 CET se na Forex trhu obchoduje EUR/USD v kurzu 1,1122 USD za EUR.
V této situaci, kdy akciové trhy zaznamenávají pokles, který vyjadřuje bodová hodnota jednotlivých akciových indexů, se pod tlakem nálady investorů a obav z možného výsledku prezidentských voleb v USA ve prospěch Donalda Trumpa , projevil zájem investorů o investiční zlata. Cena investičního zlata během jednoho dne překonala hranici své ceny nad 1.300 USD za trojskou unci a nyní během evropského dopoledne dne 3.11.2016 se obchoduje na hodnotě 1.303,10 USD za trojskou unci v trendu poklesu své předchozí denní ceny o – 0,39 % z důvodů realizace zisku, kdy dosáhlo hodnoty na ceně 1.308,00 USD za trojskou unci. Cena zlata tak dle údajů technické analýzy vytvořila od začátku letošního roku 2016 nárůst své ceny o + 22,41 procenta. Podle některých analytiků US investičních bank lze předpokládat v příštím roce 2017 růst až k hodnotám okolo 1.500 USD za trojskou unci.
V období vrcholící volební kampaně prezidentských voleb v USA se sešel na svém pravidelném zasedání Federální výbor otevřeného trhu centrální banky USA – FOMC FED (Federal Reserve system) a předně se zabýval otázkou úrokových sazeb a vyhodnocením klíčových makro ekonomických údajů, které s případným zvýšení sazeb souvisejí. Na závěr tohoto jednání, které probíhalo ve Washingtonu, DC ve dnech 1.a2. listopadu 2016 vystoupila na tiskové konferenci prezidentka FED paní Janet Yellenová a oznámila, že FOMC FED jako klíčový a řídící orgán centrální banky USA, který má jako jediný oprávnění měnit úrokové sazby, na svém zasedání rozhodl ponechat úrokové sazby beze změny, avšak paní Yellenová dle analytiků a ekonomických zpravodajů vyslala dostatečně silný signál o tom, že FOMC FED je připraven a téměř rozhodnut posunout směrem vzhůru úrokové sazby již na nadcházejícím zasedání FOMC FED v prosinci letošního roku 2016, kdy toto zasedání je naplánováno ve dnech 13.a14.12.2016 ve Washingtonu,DC.
Ovšem na přímé dotazy novinářů žádný z členů FOMC neposkytl přímo odpověď o tom zda opravdu již na prosincovém zasedání FOMC FED dojde k zvýšení úrokové sazby v USA. Případné spekulace o jaké zcela konkrétní zvýšení půjde je dle ekonomických zpravodajů velmi těžce předvídatelné a v této věci uvádějí původní představy FED z jara a září letošního roku 2016, které uvádějí ke konci roku 2016 výši 0,75 – 0,9 % p.a. a v příštím roce 2017 pak 1,4 – 1,6 % p.a. a v roce 2018 se údajně uvažuje o možné sazbě až 2,4 % p.a. s tím, že zvýšení úrokových sazeb nebude zaváděno skokově, nýbrž v několika tak zvaných túrách v průběhu kalendářního roku zpravidla 2 – 3 krát ročně a to po většinou vždy o + 0,25 % p.a., aby nedocházelo k nadměrným otřesům na trhu. V souvislosti s úrokovými sazbami se objevily v americkém i světovém tisku informace o tom, že celá záležitost FOMC FED je zpolitizována v souvislosti s prezidentskými volbami v USA a jejich změna tudíž již zcela jistě bude probíhat až po termínu US voleb prezidenta Spojených států amerických.
Podle analytiků makléřských společností a finančních stratégů investičních bank, bude vlastní vývoj finančního trhu odrážet nálady investorů, po oznámení vítěze US prezidentských voleb. Podle předpokladu části ekonomických zpravodajů v případě vítězství Demokratického kandidáta lze očekávat postupný růst akciového trhu, kdy v následujícím roce tempo růstu zrychlý. V případě vítězství Republikánů v osobě Donalda Trumpa lze zprvu očekávat do jisté míry zděšení akciového trhu, které se projeví krátkodobým prudkým poklesem, který v následujícm roce bude zaznamenávat velmi mírné tempo růstu, avšak komoditní a devizový trh posílí a to zejména se očekává dynamický růst cen ropy a relativně zrychlené posilování amerického dolaru vůči zahraničním měnám, podpořený zvýšenou úrokovou sazbou. V celkovém odhadu finančního trhu většina analytiků uvádí, že v této situaci se bude výrazně dobře dařit zlatu, které si obnoví svoji tradiční funkci uchovavatele finančních hodnoty v závislosti na inflaci. Odhady v této věci přisuzují investičnímu zlatu a ceně zlata vůbec potencionální možnost změny ekonomického scénáře, kdy se uvádí to, že pokud USD posiluje tak zpravidla zlato a ropa jsou v poklesu své ceny. Tyto analytické úvahy pak tvrdí, že USD i zlato porostou v trendu plně býčího trhu a odhadovaná cena investičního zlata ke konci příštího roku 2017 je uváděně na hodnotě až 1.500 USD za trojskou unci.