Cena zlata vzrostla – obchodní dohoda USA a Číny zatím v nedohlednu
Středa 20. listopaduDosavadní průběh obchodování se zlatem na komoditním trhu během evropského středečního rána dne 20.11.2019 zaznamenal cenový růst tohoto drahého kovu, co prezident Trump řekl v úterý 19.11.2019, že pokud nebude dosaženo uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou a tím pádem nedojde k faktickému ukončení této obchodní války budou cla na čínský dovoz do Spojených států zvýšena. Cena zlata tak dne 20.11.2019, zhruba v čase 6:53 CET na komoditním trhu COMEX vzrostla o + 0,1492 % své ceny na hodnotu ve výši 1.476,50 USD za trojskou unci.
Stávající vývoj ceny zlata na globálním komoditním trhu je podle analytiků makléřských společností v současnosti odrazem opětovných obav investorů z událostí v různých regionech světa spolu s obavou vznikající celosvětové ekonomické recese. Podle těchto odborníků za částečný růst ceny zlata tak mohou i stávající nepokoje v Hong Kongu, které si vyžádaly již několik lidských obětí. Dalším a daleko silnějším faktorem motivující růst ceny zlata je pak nedávné varování ratingové agentury Moody´s, která odhaduje, že příští ekonomická recese bude mít značnější negativní dopady než předchozí finanční krize jejíž začátek se datuje rokem 2008 a zejména pak pro ekonomiku evropských států. Podle této zprávy agentury Moody´s bude většina evropských zemí včetně zemí eurozóny napadena tak zvanou epidemií neschopnosti splácet své dluhy.
Agentura tak upozornila, že v současné době je v Evropě dvojnásobné množství společností s ratingem B3- než před pouhými třemi lety. Tímto ratingem přitom agentura označuje výrazně spekulativní a rizikové investice. To podle Moody’s signalizuje, že v průběhu příští recese lze očekávat mnohem větší výskyt nesplácení dluhů. Období ekonomického poklesu podnítí pochybnosti o schopnosti společností splácet dluh a vydělávat peníze, uvedl podle deníku Daily Telegraph analytik Moody’s Jegor Nikišin. V posledních dvanácti měsících se opakovaně objevily obavy, že by se mohla blížit recese, v souvislosti s vývojem výnosových křivek amerických dluhopisů. Jde o jev známý jako inverzní výnosové křivky, kdy jsou krátkodobé dluhopisy výnosnější než ty dlouhodobé. To je neobvyklé a často to předznamenává recesi. Trhy se však po krátkém zneklidnění zase uklidnily a to zejména po té co kvartální výsledky Velké Británie a Německa ukázaly sice drobný, ale přesto růst svého hrubého domácího produktu (HDP).
Ovšem na základě těchto poznatků, informací a již nastalých skutečnosti se pozornost investorů opět obrací směrem ke zlatu jako tradičnímu bezpečnému přístavu finančních hodnot. Stávají růst ceny zlata se tak uskutečňuje i přes relativně stále silnou směnnou hodnotu amerického dolaru, která podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává americký dolar (USD) s další šesticí hlavních světových měn byla na hodnotě ve výši 97,90 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,05 % své bodové hodnoty ke dni 20.11.2019, zhruba v čase 7:23 CET. Podle analytiků investičních bankéřů tak lze očekávat již v krátkodobém investičním horizontu opětovný růst ceny zlata a to nad cenovou hranicí 1.500 USD za trojskou unci.