Cena zlata z obav vzniku pandemie výrazně vzrostla
Úterý 25. únoraObavy investorů z důsledku koronaviru Covid-19 na globální ekonomiku způsobily výrazný pokles cen na akciovém trhu, zejména pak na evropském akciovém trhu a to po té, co se v Itálii ocitlo více jak 50.000 osob v nucené domácí karanténě. V reakci na tuto skutečnost pak došlo k výraznému nárůstu cen zlata na komoditním trhu. V průběhu pondělního dne 24.2.2020 se cena investičního zlata vyšplhala až na hodnotu ve výši 1.676,60 USD za trojskou unci což je nejvyšší cena za posledních sedm let s denním nárůstem o + 2,8 % své ceny.
Aktuálně v průběhu evropského úterního dopoledne 25.února 2020 se cena zlata na komoditním trhu momentálně pohybovala v obchodním trendu medvědího trhu. Podle analytiků makléřských společnost v napojení na finanční stratégy investičních bank současná korekce ceny zlata směrem dolů přímo souvisí s výběrem mimořádně atraktivního zisku, kterého dosáhli investoři jen za několik málo dnů ba dokonce hodin. Cena zlata na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) dne 25.2.2020, zhruba v čase 9:56 CET tak dosáhla na hodnotu ve výši 1.653,20 USD za trojskou unci s dosavadním denním poklesem o – 1,396 % své předchozí ceny.
Pode sdělení ekonomických zpravodajů tempo denního poklesu ceny zlata na komoditním trhu COMEX v průběhu úterního evropského dopoledne 25.2.2020 se výrazněji zpomaluje a cena zlata postupně navyšuje svoji hodnotu, i když denní korekce ceny prozatím vykazuje zápornou hodnotu této cenové korekce. Nicméně podle analytiků makléřských společností lze očekávat v průběhu již dnešního obchodního dne 25.2.2020 v odpoledních evropských hodinách opětovný býčí obchodní trend v rámci obchodování se zlatem. Podle dat technické analýzy meziročně cena zlata již překonala nárůst své hodnoty o více jak 20 % své ceny (20,31 % ceny) za posledních 52 týdnů.
V Itálii, Jižní Koreji a Íránu došlo k prudkému nárůstu případů koronaviry, přičemž první případy hlásily Afghánistán a Irák. Míra infekce v Číně se však zmírnila. Mimo Čínu se rozšířilo ohnisko do asi 29 zemí a teritorií, přičemž podle zprávy Reuters je počet obětí asi dva tucty (cca 24 osob). Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla, že se obává rostoucího počtu případů bez jasného spojení s Čínou. Za této vzniklé situace pak investoři považují zlato a další aktiva, jako jsou státní dluhopisy a americký dolar (USD), za bezpečné útočiště v době stresu a značné cenové turbolence globálního finančního trhu.