Centrální banka České republiky sazby ponechala
Čtvrtek 30. březnaZasedání Bankovní rady České národní banky (ČNB), které proběhlo ve středu dne 29.března letošního roku 2023 dospělo k rozhodnutí o ponechání stávající výše bankovních sazeb. Současná základní úroková sazba označovaná jako 2T Repo sazba tak zůstává na stejné sedmi procentní výši, jak byla nastavena již v červnu loňského roku 2022. Centrální bankéři ČR na svém jednání také rozhodli o tom, že i nadále budou bránit českou korunu (CZK) nadměrným výkyvům jejího kurzu na mezinárodním devizovém trhu v rámci forexových operací nebo-li ČNB bude pokračovat v režimu intervencí k posilování směnné hodnoty CZK.
Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 30.června letošního roku 2023, zhruba v čase 7:07 CET se česká koruna (CZK) obchodovala v obchodním trendu svého oslabení jak vůči jednotné evropské měně euro (EUR) tak i vůči americkému dolaru (USD). V uvedeném dni a čase se tak měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě kurzu ve výši rozpětí od 23,5434 do 23,6052 CZK za EUR s dosavadním denním oslabením CZK o – 0,05 % kurzu vůči EUR. Vztah směnných hodnot vůči americkému dolaru pak česká koruna vyjadřuje směnných kurzem v rozpětí výše od 21,7210 do 21,7720 CZK za USD s dosavadním denním poklesem CZK o – 0,06 % kurzu vůči USD. Těchto vzájemných směnných kurzů bylo dosaženo za situace, kdy tak zvaný globální měnový pár jednotné evropské měny euro a amerického dolaru se obchodoval na devizovém trhu v kurzu 1,0840 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,03 % kurzu vůči EUR.
Rozhodnutí Bankovní rady ČNB ohledně ponechání stávající výše úrokových sazeb podle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností pak nebyla žádným překvapením a většina odborníků finančního trhu tento krok ze strany centrálních bankéřů ČR očekávala. Nicméně i tento krok ponechání úrokových sazeb na stávající výši v době bankovní krize mnozí tito odborníci považují za lehce jestřábí postoj. Ostatní bankovní sazby také zůstaly po středečním jednání BR ČNB dne 29.3.2023 beze změny a tak diskontní sazba dosahuje výše 6 procent a lombardní sazba tak stále zůstává na 8 procentech. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení. Podle analytiků a finančních stratégů ČNB správně odhadla vývoj inflace v ČR, která je nyní dle březnových dat Českého statistického úřadu ve výši 16,2 % meziročně za posledních 12 měsíců, avšak podle dat evropského statistického úřadu EUROSTAT pak ve výši 19,1 % ročně.
Na základě těchto skutečností se pak shodně analytici a finanční stratégové domnívají, že právě proto neměla Bankovní rada ČNB důvod nic na sazbách měnit. Podle guvernéra České národní banky (ČNB/ pana Aleše Michla bude inflace v České republice během příštích měsíců klesat. Podle guvernéra ČNB tak slábnou poptávkové inflační tlaky, zejména kvůli propadu spotřeby domácností, kterou tlumí vysoké ceny energií a potravin a vyšší úrokové sazby. Velký útlum je patrný také na realitním a hypotečním trhu, což by mělo rovněž přispět k poklesu inflace, řekl guvernér pan Aleš Michl. Důležitým nástrojem pro boj proti inflaci bude podle guvernéra ČNB pana Aleše Michla i nadále silná česká koruna. „Silná koruna zůstává základem, zlevňuje dovoz. Mohla být ještě silnější, než je teď,“ řekl na tiskové konferenci ČNB po skončení zasedání Bankovní rady pan Aleš Michl. Bankovní rada ČNB na svém zasedání ve středu 29.března 2023 potvrdila závazek bránit nadměrným výkyvům kurzu české koruny.