Centrální banka USA po třech letech zvýšila sazby

Čtvrtek 17. března

FED A

Tradičně dvoudenní zasedání klíčového výboru centrální banky Spojených států amerických Federal Reserve Systém (FED) a to Federální výbor pro volný trh FOMC (Federal Open Market Committee), které se konalo od úterý dne 15.3.2022 do středy 16.3.2022 nakonec dle očekávání a predikcí analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy bankovního sektoru rozhodlo o zvýšení úrokových sazeb v USA o 25 bazických bodů. Aktuálně tak od dnešního dne 17.3.2022 platí ve Spojených státech základní úroková sazba v rozmezí od 0,25 do 0,50 % ročně s tím, že do konce roku 2022 jí hodlá FOMC FED upravit ještě šestkrát.

Na základě těchto informací prozatím k žádnému razantnímu posílení směnné hodnoty amerického dolaru (USD) do čtvrtečního evropského rána dne 17.března letošního roku 2022 nedošlo a například americký akciový trh dle ukazatelů hlavních akciových indexů uzavřel tento středeční obchodní den 16.3.2022 v nárůstu svých bodových hodnot a prestižní akciový index DJIA tak tohoto dne připsal do své indexové hodnoty o + 1,55 % bodů navíc a index složený převážně z akcií technologických společností NASDAQ dokonce zvýšil svůj denní bodový stav o + 3,77 % bodů. Aktuální situace na mezinárodním devizovém trhu běhěm evropského čtvrtečního rána dne 17.3.2022, zhruba v čase 6:14 CET prozatím také nenaznačuje dynamické tempo růstu směnné hodnoty USD, kdy dolarový index DXY (US Dollar Currency Index) vykazoval bodový stav ve výši 98,41 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,21 % bodového stavu.

Nicméně změna úrokových sazeb v USA směrem výše se již začíná projevovat ve vztahu USD k jednotné evropské měně euro (EUR) a během evropského čtvrtečního rána tak euro změnilo svůj obchodní trend z býka do medvěda a v uváděném dni a čase se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1025 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,064 % kurzu vůči USD. Avšak posilující směnná hodnota USD již momentálně vůči euru a analytiky ve shodě s finančními stratégy předpokládaný růst směnné hodnoty USD vůči ostatním hlavním globálním měnám prozatím pod vlivem geopolitických událostí na východě Evropy nezastavil změnu obchodního trendu z medvědího na býčí, když ceny ropy, plynu,zlata a dalších strategických komodit v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 17.března letošního roku 2022 opět posilovaly.

Aktuálně se tak dne 17.3.2022, zhruba v čase 6:34 CET na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na hodnotě ve výši 96,63 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 1,68 % své ceny. Hodnota zlata také stále dosavadně udržuje růstový trend své ceny a na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) se pohybovala ve výši 1,934,60 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 1,33 % své ceny. Spolu se zvýšením úrokových sazeb se výbor centrální banky Spojených států FOMC FED také zabýval zvýšením na každém ze šesti zbývajících zasedání v tomto roce a poukázal na konsensuální sazbu finančních prostředků ve výši 1,9 % do konce roku. To je o celý procentní bod více, než bylo uvedeno loni v prosinci 2021. FOMC FED rovněž uvedl, že vidí v roce 2023 další tři zvýšení a v následujícím roce 2024 již pak pravděpodobně žádné. Zvýšení sazeb bylo schváleno pouze s jedním nesouhlasem a to prezident Fedu St. Louis  panem Jamesem Bullardem, který chtěl zvýšení o 50 bazických bodů. FOMC naposledy zvýšil sazby v prosinci 2018, poté musel v červenci následujícího roku 2019 ustoupit a začít úrokové sazby snižovat.