Centrální banka USA ponechala úrokovou sazbu beze změny

Čtvrtek 30. ledna

FED M3 FX24

Dvoudenní zasedání klíčového výboru centrální banky Spojených států amerických a to Federálního výboru otevřeného trhu FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System), které probíhalo ve dnech 28.a 29.ledna letošního roku 2020 podstatné změny nepřineslo. Tento Federální výbor centrální banky USA ve středu 29.1.2020 sdělil, prostřednictvím šéfa FEDu pana Jarome Powella, že FOMC FED bude i nadále udržovat referenční úrokovou sazbu ve stávající výši a to v rozmezí 1,5 % - 1,75 % p.a.. Tato výše úrokové sazby tak zůstává od druhé poloviny loňského roku 2019 beze změny.

V reakci na toto rozhodnutí FOMC FED podle analytiků makléřských společností spolu s finančními stratégy zejména investičních bank zareagoval mezinárodní devizový trh – Forex trh ve vazbě na směnnou hodnotu amerického dolaru (USD) téměř nepatrně ba skoro vůbec. Podle vysvětlení těchto odborníků na globální finanční trh s ohledem na devizový trh bylo již dopředu velmi zřejmé, že k pohybu úrokových sazeb nedoje a naplněním tohoto předpokladu tak nevznikla žádná neočekávaná situace, která by způsobila turbulentní výkyv směnné hodnoty USD vůči ostatním světovým měnám.

 

Aktuálně tak v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 30.ledna 2020, což odpovídá času východního pobřeží USA jako začátek nového dne několik minut po americké půlnoci ze středy na čtvrtek 30.1.2020, zhruba v čase 6:16 CET se hodnota amerického dolaru (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD vůči šestici hlavních světových měn, pohybovala na bodovém stavu ve výši 98,01 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,02 % bodové hodnoty dle tohoto indexu. V uváděném dni a čase globální měnový pár EUR/USD se obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1014 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,05 % kurzu vůči USD.

 

Rozhodnutí členů FOMC FED ohledně ponechání stávající úrovně základní referenční úrokové sazby v rozmezí od 1,5 do 1,75 % p.a.bylo podle tiskového sdělení centrální banky USA Federal Reserve System plně jednomyslné. V loňském roce 2019, kdy FOMC FED snižoval úrokové sazby toto rozhodnutí v rámci hlasovacího procesu při zasedání FOMC FED jednomyslné nebylo a podle zápisů ze zasedání tohoto klíčového výboru centrální banky USA několik jeho členů vyjádřilo námitky proti snižování a následně dva její členové svým hlasováním vyjádřili nesouhlas. Zatímco Federální úroková sazba zůstala stabilní, FOMC FED upravil úrok, který platí z prostředků uložených v centrální bance a tak zvýšil úrok z přebytečných rezerv, známých jako IOER o 5 bazických bodů na 1,6% p.a., toto rozhodnutí bylo také přijato členy FOMC FED jednomyslně.

 

Avšak toto poslední zasedání FOMC probíhalo ve vzájemné shodě všech zúčastněných členů Federálního výboru otevřeného trhu (FOMC) a zároveň ve svém prohlášení tento výbor upravil své vyjádření tak, aby odráželo monetární politiku centrální banky USA se zaměřením na inflaci, která se symetricky vrací k hodnotě tak zvané cílové roční inflace ve výši dvou percentuálních bodů. V posledních měsících představitelé Fedu vyjádřili znepokojení nad neschopností dostat inflaci na úroveň 2%. Zatímco spotřebitelé vítají nízké ceny, Fed se obává, že nízká očekávání budou i nadále udržovat inflaci a následně i úrokové sazby na nižší úrovni, než je obvyklá úroveň, což poskytuje malou flexibilitu při snižování během budoucích poklesů. Členové FOMC FED tak  doufají, že mohou čelit inflaci tím, že se zaváží udržovat nízké sazby, dokud se úroveň inflace nezvýší. Dokonce také naznačili, prostřednictvím „symetrické“ terminologie, že umožní, aby inflace chvíli běžela nad cílem.