Centrální banka USA sazby nezměnila

Čtvrtek 18. března

FED M3 FX24

Zasedání centrální banky USA Federal Reserve System (FED) respektivě jejího klíčového a řídícího orgánu Federálního výboru volného trhu FOMC (Federal Open Market Committee), který je jediný oprávněn rozhodovat o úrokových sazbách ve Spojených státech, během svého tradičního dvoudenního zasedání ve dnech 16.a 17.března letošního roku 2021 ve Washingtonu, DC rozhodlo, že stávající úrokové sazby v rozpětí od 0,00 do 0,25 % p.a. ponechá beze změny.

Na základě tohoto rozhodnutí reakce devizového trhu ve vztahu k americkému dolaru (USD) se projevila jen v krátkodobém mírnějším poklesu směnné hodnoty USD vůči ostatním hlavním světovým měnám, avšak ještě před americkou středeční půlnocí směnná hodnota USD opět posilovala. Aktuálně se tak podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currrency Index), který porovnává směnnou hodnotu USD vůči dalším šesti hlavním světovým měnám, hodnota USD během čtvrtečního evropského rána dne 18.3.2021, zhruba v čase 7:21 CET pohybovala v posilujícím obchodním trendu a to o + 0,02 % bodové hodnoty dle tohoto indexu na stavu ve výši 91,46 USD bodů. Tento opět posilující trend směnné hodnoty USD se projevil i v rámci forexových obchodů globálního měnového páru  EUR/USD na devizovém trhu, kde se tento měnový pár v uváděném dni a čase obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,197 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,075 % kurzu vůči USD.

Centrální bankéři USA spolu s ponecháním stávající výše bankovních sazeb také prozatím ponechali beze změny objem odkupu vládních dluhopisů, který byl stanoven na 120 miliard USD měsíčně. Avšak klíčové změny nastaly v tom, jak centrální bankéři FOMC FED vnímají ekonomickou cestu vpřed a jaký dopad to může mít na politiku Spojených států amerických, uvádějí ekonomičtí zpravodajové ze CNBC. „Po zmírnění tempa oživení se v poslední době objevily ukazatele ekonomické aktivity a zaměstnanosti, ačkoli odvětví, která jsou pandemií nejvíce nepříznivě ovlivněna, zůstávají slabá. Inflace nadále klesá pod 2 procenta, “uvedl tento výbor FEDu ve svém prohlášení po zasedání FOMC. Podle ekonomických projekcí členů Federálního výboru pro volný trh se očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) v USA v roce 2021 vzroste o 6,5%, než se ochladí v pozdějších letech.  Předpovědi pro roky 2022 a 2023 jsou ve výši 3,3% ročního růstu HDP a  2,2%, než se růst usadí v dlouhodobějším rozmezí zhruba okolo 2,3 procent.

Pokud jde o to, jak tato zlepšení posunou tak zvanou pomyslnou jehlu v politice, tak federální výbor volného trhu FOMC FED stále očekává, že referenční úrokové sazby zůstanou do roku 2023 beze změny. Předseda FEDu pan Jerome Powell uvedl, že očekává, že inflace v letošním roce vzroste, částečně kvůli mírnému meziročnímu srovnání od počátků pandemie Covid-19 počátkem roku 2020. Řekl však, že to nebude stačit na změnu politika, která usiluje o inflaci nad 2% po určitou dobu, pokud pomáhá dosáhnout plné a inkluzivní zaměstnanosti. “Všiml bych si, že přechodný růst inflace nad 2%, který se pravděpodobně objeví v letošním roce, by tento standard nesplňoval,” řekl Powell. V reakci na tato sdělení ze zasedání FOMOC FED USA nejen americké finanční trhy až na drobné volatilní vyjímky prozatím nezareagovali prudkou změnou obchodního trendu. Podle analytiků makléřských společností teprve vývoj ostatních událostí v kombinaci s dopady rozhodnutí FOMC FED může změnit postoj investorů a investiční sentiment globálního finančního trhu, avšak již nyní se ukazuje, že tato situace výrazně napomohla zájmu o dluhopisový trh.