Centrální bankéři USA se stále obávají vzrůstající inflace

Čtvrtek 23. května

FED min FX24

Zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrálních bankéřů USA Federálního výboru pro volný trh centrální banky Spojených států Federální rezervní systém FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve Systém), které proběhlo jako tradičně dvoudenní ve dnech 30.dubna a 1.května letošního roku 2024 tak ukázalo, že u členů FOMC FED přetrvávají silné obavy ze stále přetrvávající relativně vyšší míry inflace s tím, že stále hrozí její potencionální růst místo trendu postupného poklesu. Tento detailní zápis, který je také nazýván jako „minutovník FEDu“ byl zveřejněn ve středu dne 22.5.2024.

Právě údaje a detailní poznámky členů FOMC FED zveřejněném v minutovníku FEDu tak dávají analytikům makléřských společností a finančním stratégům výhled toho, že FOMC FED rozhodně nebude spěchat se změnou své dosavadní monetární politiky jako přechod na politiku finančního uvolňování a snižování úrokových sazeb. V tomto ohledu nabývají na převeze názory účastníků finančního trhu, že v letošním roce 2024 taky vůbec k snižování úrokových sazeb nemusí dojít. V reakci na tento stav tak americký dolar (USD) udržuje stále relativně silnou směnnou hodnotu vůči hlavním světovým měnám. Aktuálně v průběhu evropského čtvrtečního rána dne 23.května letošního roku 2024, zhruba v čase 8:38 CET se směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) pohybovala na bodovém stavu ve výši 104,89 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,04 % bodové hodnoty dle tohoto indexu, který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn.

Tato současná korekce směnné hodnoty amerického dolaru (USD) v mírném poklesu byla dle analytiků makléřských společností způsobena standardním výběrem zisků účastníky devizového trhu, kteří tak v rámci forexových operací zhodnotili své pozice nominované v amerických dolarech (USD) a to zejména ve vztahu k jednotné evropské měně euro (EUR) a britské libře (GBP). V uvdeném dni a čase se tak globální měnový pár EUR/USD obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,082 USD za EUR s dosavadním denním růstem EUR o + 0,019 % kurzu vůči USD. Spolu s eurem tak vůči USD posílila i britská libra (GBP) a to v kurzu 1,272 USD za GBP s dosavadním denním růstem GBP o + 0,06 % kurzu vůči USD. Zejména tento měnový GBP/USD zaznamenal zvýšený zájem investorů o britskou libru a v souvislosti s včerejším reportingem dat ohledně výše míry inflace ve Spojené království. Tato data i přes vyšší čísla než se očekávalo ukázala relativně uspokojivou míru inflace ve výši 2,3 % meziročně, což je pro USA prozatím nedostižný údaj, neboť současná míra inflace dle spotřebitelského indexu CPI vykazuje inflaci ve výši 3,4 % s výhledem mírného růstu na hodnotu 3,5 % do konce letošního roku 2024.

Představitelé FOMC na zasedání zaznamenali několik pro inflačních rizik, zejména z geopolitických událostí, a zaznamenali tlak, který inflace vyvíjí na spotřebitele, zejména na ty co jsou na spodním konci mzdové stupnice. Někteří členové FOMC FED uvedli, že nárůst inflace na počátku roku mohl pocházet ze sezónních deformací, zatímco jiní tvrdili, že „široká“ povaha pohybů znamená, že by neměly být „příliš zlevněné“. Členové výboru FOMC také vyjádřili obavy, že se spotřebitelé uchylují k rizikovějším formám financování, aby si vydělali, protože inflační tlaky přetrvávají. Dále pak členové FOMC : “Poukázali na zvýšené používání kreditních karet a služeb typu “nakup nyní a plaťte později”, stejně jako na zvýšenou míru nesplácení u některých typů spotřebitelských úvěrů.” Představitelé FOMC FED byli do značné míry optimističtí ohledně vyhlídek růstu míry inflace, když letos očekávali určité zmírnění. Řekli také, že očekávají, že se inflace nakonec vrátí k cíli 2 %, ale nejsou si jisti, jak dlouho to bude trvat a jak velký dopad mají vysoké sazby na tento proces. Nicméně podle stratégů tak lze očekávat v konci roku 2024 maximálně jedno snížení o 0,25 % úrokových sazeb.