Centrální banky začaly vyprodávat zlato
Úterý 3. listopaduPodle informací Světové rady pro zlato došlo v posledním čtvrtletí letošního roku 2020 u většiny centrálních bank ve světě k změně vlastní monetární politiky a to zejména s ohledem na vlastní depozit fyzického zlata jako zásob držených co by tak zvaná zlatá rezerva. Právě u většiny těchto světových centrálních bank došlo a stále dochází k nadměrnému výprodeji těchto zlatých rezerv. V okamžiku, kdy ke konci jara letošního roku 2020 došlo k výraznému nárůstu ceny zlata nad hranici 2.000 USD za trojskou unci, centrální banky zahájily výprodej svých zlatých zásob.
Z počátku tato finanční aktivita ze strany centrálních bank nezpůsobila během léta letošního roku 2020 výrazný skokový pokles cen zlata na komoditním trhu, nicméně se zvyšujícím se objemem nabízeného zlata se jeho cena postupně snižovala. Nejprve poklesla pod hranici 2.000 USD za trojskou unci a v začátku podzimu letošního roku 2020 se tak cena zlata již po většinou pohybovala jen několik málo amerických dolarů nad hranicí 1.900 USD za trojskou unci. Aktuálně však již cena zlata poklesla i pod hranici 1.900 USD za trojskou unci a momentálně během evropského úterního rána dne 3.listopadu 2020, zhruba v čase 7:15 CET se zlato na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) obchodovala na hodnotě ve výši 1.891,60 USD za trojskou unci s pokračujícím denním poklesem o – 0,0476 % své předchozí ceny.
Avšak podle analytiků makléřských společností a ekonomických zpravodajů dle dat technické analýzy je zcela zřejmé, že zlato v letošním roce 2020 stále drží kladnou pozici svého nárůstu ceny. V porovnání ceny zlata od začátku letošního roku 2020 tak tato komodita k 2.11.2020 vykazuje nárůst o + 22,38 % své ceny a v ročním porovnání pak tento cenový nárůst v percentním vyjádření představu růst o + 22,76 % ceny za posledních 52 týdnů. Ovšem predikce těchto odborníků spíše vypovídají o tom, že cena zlata podle jejich předpokladu bude i nadále klesat a to právě v souvislosti s výprodejem zlatých rezerv centrálních bank. Podle dostupných dat již bylo globálně centrálními bankami takto odprodáno více jak zhruba 12,1 tun zlata, v porovnání s tím, že ve stejném čtvrtletí loňského roku centrální banky globálně zlato nakoupily v objemu zhruba více jak 141,9 tun zlata.
Podle tohoto zhruba 10 % rozdílu objemu odprodejů centrálních bank ve světě pak ekonomové a odborníci na komoditní trh se zlatem usuzují obdobný pokles ceny zlata na trhu a to lehce pod hranici 1.800 USD za trojské unci, jejich predikce pak udívají cenu ve výši 1.775 USD za trojskou unci v začátku příštího roku 2021. Ceny zlata byly součástí celkového zpomalení poptávky po drahých kovech ve 3. Čtvrtletí letošního roku 2020, které meziročně pokleslo o 19% na nejslabší od roku 2009 a rovněž poptávka po špercích byla po celý rok 2020 velmi slabá. Tento fakt pak analytici přičítají vlivu pandemie koronaviru, kdy byla opatření spousty vlád zemí světa, která prodejcům znemožnila otevřít své obchody spolu s poklesem turistického ruchu v globálním rozměru. Z aktuálního pohledu ekonomických zpravodajů a analytiků makléřských společností se nyní jeví jako vysoce atraktivní, avšak spekulativní obchodování se zlatem v souvislosti s dnešními prezidentskými volbami v USA.