Cenu ropy stále ohrožuje celosvětová poptávka
Úterý 17. srpnaCenový vývoj obecně je vždy do značné míry závislý na poptávce a u cen ropy na světovém komoditním trhu je poptávka jedním z hlavních faktorů tak zvané cenotvorby, uvádějí ekonomičtí zpravodajové v návaznosti na analytiky makléřských společností. V průběhu již minulého 32.týdne letošního roku 2021 cena jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) tak i její evropský protějšek severomořská ropa Brent zamířily s cenou dolů a to dokonce obě obchodované komoditní položky ropy pod cenovou hranici 70 USD za barel.
Následně pak v začátku nového obchodního týdne, který je označován v kalendáři letošního roku 2021 jako 33 v pořadí se cena ropy WTI i ropy Brent pohybovala převážnou část obchodního dne v obchodním trendu pokračujícího medvědího trhu. Aktuálně v průběhu evropského úterního rána dne 17.srpna 2021 se tento obchodní trend na krátkou dobu změnil a ceny ropy WTI i ropy Brent velmi mírně zvýšily svoji dosavadní cenu. Lehká americká ropa WTI (West Texas Interemdiate) se obchodovala dne 17.8.2021 v zhruba čase 7:05 CET na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 67,30 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,01 % své ceny. Podle dat technické analýzy tak stávající cena ropy WTI představuje celkový roční nárůst o + 48,97 % své předchozí ceny za posledních 52 týdnů.
Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent ve svém pokračujícím poklesu ceny se v průběhu evropského úterního rána dne 17.8.2021, zhruba v čase 7:11 CET na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) pohybovala na hodnotě ve výši 69,50 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,01 % své předchozí ceny. Tato cena pak dle dat technické analýzy představuje celkový roční nárůst o + 42,7 % předchozí ceny za posledních 52 týdnů. Těchto cen ropy jak lehké americké ropy WTI tak severomořské ropy Brent bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) jako hlavní komoditní měny byla dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) ve výši 92,69 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,07 % bodové hodnoty a globální měnový pár EUR/USD se obchodoval nevzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,177 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,076 % kurzu vůči EUR.
Ropa zaznamenala svůj cenový pokles již potřetí za sebou, protože čínská ekonomická data zklamala a šíření varianty koronaviru typu delta poškodilo vyhlídky na globální poptávku. Navíc data v pondělí 16.8.2021 ukázala, že čínská ekonomická aktivita se minulý měsíc zpomalila více, než se očekávalo, přičemž maloobchodním tržbám a průmyslové produkci chyběly jasné prognózy, zatímco v Číně nezaměstnanost rostla. Spekulanti nyní drží svou dlouhou pozici ve WTI již od dubna loňského roku 2020 a existují náznaky, že američtí producenti břidlic zvyšují své těžební aktivity. Podle Energetické informační správy Spojených států (EIA USA) má těžba ropy v hlavních břidlicových pánvích stoupnout na 8,09 milionu barelů denně, což je nejvyšší hodnota právě od dubna roku 2020, uvádějí ekonomičtí zpravodajové a analytici dodávají, že nelze očekávat již prudký nárůst cen ropy na světovém komoditním trhu pokud nepřijde zásadní otřes či impuls pro změnu stávajícího trendu.