Cenu zlata snižuje pevnější americký dolar
Úterý 7. prosinceObchody s investičním zlatem v rámci komoditní trhu v posledních dnech zaznamenaly mírnější pokles ceny a spolu s tím silnější stagnaci vývoje ceny zlata. Podle analytiků makléřských společností v návaznosti na finanční stratégy komoditního trhu tato situace nastala v důsledku znovu se uplatňujícího tak zvaného inverzního pravidla ve vztahu k směnné hodnotě amerického dolaru (USD) jako hlavní globální komoditní měny. Dle tohoto pravidla po většinou platí, že pokud směnné hodnota USD posiluje tak cena zlata klesá, neboť zájem investorů z mimo dolarové zóny je výrazně slabší.
Aktuálně v průběhu úterního evropského rána dne 7.prosince letošního roku 2021, zhruba v čase 7:12 CET se investiční zlata obchodovalo na komoditním trhu COMEX (Commodities Exchange Centre) na hodnotě ve výši 1.782,20 USD za trojskou unci s dosavadním denním posílením o + 0,15 % své předchozí ceny. Nicméně podle údajů technické analýzy tak jak jí uvádějí ekonomičtí zpravodajové americké obchodní televize CNBC cena zlata od začátku roku stále vykazuje ztrátu ve výši – 6,87 % své ceny a v ročním porovnání pak tato stávající cena odráží ztrátu ve výši – 4,84 % ceny za posledních 52 týdnů. Stávající ceny zlata bylo dosaženo za situace, kdy americký dolar (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) vykazoval mírnější ztrátu své bodové hodnoty a to o – 0,13 % svého bodového stavu, který byl v uváděném dni a čase na hodnotě ve výši 96,20 USD bodů. Tímto aktuálním stavem jak ceny zlata, tak směnné hodnoty se dle analytiků opět potvrdilo ono inverzní pravidla a jeho funkčnost v rámci globálního komoditního trhu.
V tomto ohledu je pak zcela zřejmé, že silnější americký dolar (USD) resp. jeho posilující směnná hodnota zvyšuje náklady na pořízení tohoto investičního nástroje tj. zlata pro kupce držící jiné měny, zatímco vyšší výnosy zvyšují náklady obětované příležitosti. V tomto ohledu pak sekundárně snižují zájem investorů o zlata i skutečnosti ostatního vývoje finančního trhu a zejména hlavních investičních nástrojů jako jsou akcie či dluhopisy, Právě nedávný pokles ceny zlata měl podle analytiků vyjma reakce na směnnou hodnotu na USD i další silný vliv a tím byl výraznější vzestup výnosů amerických dluhopisů. Spolu se zlatem pak toto tak zvané inverzní pravidlo má vliv na vývoj ceny ropy, avšak v posledních týdnech je vývoj ceny ropy silně ovlivněn poptávkou v souvislosti s vývojem virové pandemie SARS – CoV – 2 způsobujíicí závažné onemocnění Covid-19. Aktuálně běhěm úterního evropského rána dne 7.12.2021 i cena ropy jak WTI tak Brent zaznamenala obdobně jako zlato změny obchodního trendu do býčího trhu. Finanční trhy, které se letos potýkaly s problémy s dešifrováním politických signálů centrálních bankéřů, čelí dosud největší výzvě, kdy konaly zásadní schůzky Federálního rezervního systému, ECB a Bank of England.
Velmi silným faktorem investorů pro obchodování se zlatem, ale zejména jeho dlouhodobé držení ve svém investičním portfoliu je skutečnost, že zlato je považováno již po dlouhá staletí jako investiční nástroj k zachování trvalé finanční hodnoty. Avšak dle některých finančních stratégů komoditního trhu je v posledních několika letech tento význam silně zpochybňován v závislosti na vývoji finančního trhu a zejména pak v souvislosti s vývojem trhu digitálních měn a obzvláště virtuální měny Bitcoin. Ovšem podle většiny analytiků makléřských společností zlato si stále a to obzvláště u konzervativních investorů zachovává charakter proti inflačního investičního nástroje. V této souvislosti pak zástupce guvernéra Bank of England Ben Broadbent v pondělí dne 5.12.2021 uvedl, že inflace v Británii může v dubnu „pohodlně překročit“ 5 % a napjatý trh práce v zemi hrozí, že se stane trvalejším zdrojem inflace. Omezené stimuly a zvýšení úrokových sazeb mají tendenci tlačit výnosy státních dluhopisů nahoru, což zvyšuje náklady příležitosti neúročeného zlata. Ministři financí eurozóny ovšem zůstali na svém zasedán v Bruselu během pondělí dne 6.12.2021 optimističtí a to jak ohledně vyhlídek hospodářského růstu navzdory variantě omikronového koronaviru, tak se vzájemně dohodli na pokračování mírně podpůrné fiskální politiky v příštím roce.