Ceny ropy jsou stále v pohybu

Středa 31. května

Obchod s ropou na komoditním trhu za posledních deset dnů vykazuje relativně vyšší míru volatility cen jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermadiate) tak i severomořské ropy Brent . Tento cenový pohyb u lehké americké ropy například dosáhl dne 23.5.2017 na hodnotu 51,49 USD za barel a ropa Brent tohoto dne 23.5.2017 vykazovala cenu 54,16 USD za barel.Oproti tomu aktuálně dne 31.května 2017 pod vlivem obav investorů z růstu libyjské produkce ropy se zhruba v čase evropského poledne obchoduje ropa WTI v ceně 48,78 USD za barel s dosavadním denním propadem o – 1,77 % ceny a ropa Brent udává hodnotu dosaženou na komoditním trhu ve výši 50,80 USD za barel s denním poklesem o – 1,97 % své ceny.

Během  úterý  dne 30.května 2017 klesly ceny ropy o zhruba - 1%, svých předchozích cen, zejména díky rostoucí produkci v Libyi a obavě, že prodloužená dohoda hlavních vývozců nebude mít dostatečné trvání na to, aby zredukovala globální přebytek ropy, který drží ceny velmi nízko  již téměř 3 roky. Tato velmi stále nízká cena surové ropy na světovém trhu způsobuje zejména silným ekonomikám jak Evropské unii či Spojeným státům tak i Číně a Rusku problémy s trendem růstu inflace a následně celkovému růstu HDP a ostatních ekonomických faktorů ovlivňující vývoj národních ekonomik. Na základě nutnosti posílení národních či unijních ekonomik pak jednotlivé národní centrální banky jako regulátoři trhu přistupují k použití svých monetárních nástrojů k dosažení inflačního cíle. Tak jak tomu bylo i v případě České republiky, kdy přes 3 roky fungoval tak zvaný kurzový závazek ČNB k české koruně, který pod ustáleným názvem intervence České národní banky byly již v dubna letošního roku 2017 zrušeny, po té co míra inflace v ČR překročila dvou procentní hranici meziroční inflace.

 

Úroveň libyjské těžby se pohybuje okolo 784 000 barelů denně, nebýt technické odstávky je tato hodnota již nad 800 000 barely, uvedl šéf státní společnosti National Oil Corporation. OPEC (Organization of the Pertroleum Exporting Countries) jako kartelové seskupení zemí vyvážejících ropu  a ostatní těžaři, včetně Ruska, se minulý týden dohodli prodloužit dohodu omezující těžbu na dalších 9 měsíců. I po oznámení prodloužení cena komodity nicméně klesla. “Situace na trhu nyní závisí na tom, jak si jednotliví těžaři s nařízením poradí, pozornost je věnována hlavně datům ohledně globálních zásob“, řekl Dominick Chirichella z Energy Management. Část problému pro OPEC představuje zintenzivňující se těžba v USA, kde počet vrtů již překročil hodnotu 722, což je nejvýše od dubna 2015.

 

Analytikové z bankovní skupiny Goldman Sachs snížili předpověď pro cenu ropy a jsou přesvědčení, že americká produkce bude držet globální zásoby vysoko ještě dlouhou dobu. Na druhou stranu Standard Chartered předpokládá, že účinky omezení OPEC zatím nejsou na trhu vidět a že poté se cena pomalu začne zvedat. Dalším faktorem dle sdělení finančních stratégů investičních bank a analytiků makléřských společností je vývoj směnné hodnoty amerického dolaru (USD). Aktuálně dne 31.5.2017, zhruba v čase 12:35 CET se dle dolarového indexu DXY (US Dollars Currency Index) jeho hodnota pohybuje ve výši 97,19 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,09 % bodů dle tohoto indexu. Právě podle těchto odborníků je značně pravděpodobné, že již červnové zasedání centrální banky  Spojených států  FOMC FED zvýší stávající úrokovou sazbu a pod vlivem zpevňujícího amerického dolaru (USD) nedojde k výraznějšímu pohybu cen ropy směrem vzhůru. Nicméně během léta budou ceny ropy podpořeny zvýšením poptávky po pohonných hmotách což by mohlo dle analytiků vést minimálně k udržení stávající úrovně ceny okolo 50 USD za barel.