Ceny ropy na světovém trhu se stabilizovaly
Středa 22. únoraPodle posledních komentářů ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a finančních stratégů komoditního trhu v současnosti nastala situace, kdy investoři vyčkávají na komentáře amerických centrálních bankéřů z Federal Reserve Systém (FED) a mezitím komoditní trh s ropou tak zvaně stabilizoval současné ceny jak lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate), tak i evropského protějšku u severomořské ropy Brent. Obě obchodované ropy v průběhu středečního evropského rána dne 22.2.2023 zaujímaly obchodní trend mírnějšího poklesu své předcházející ceny.
Aktuálně se tak lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala v průběhu středečního evropského rána dne 22. února letošního roku 2023 na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange), zhruba v čase 6:05 CET na hodnotě ve výši 76,10 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,34 % své předcházející ceny. Tato cena tak dle dat technické analýzy vyjadřuje celkový roční pokles o – 3,3 % své ceny za posledních 52 týdnů, z čehož pokles od začátku tohoto roku představuje oslabení ceny o – 5,74 procenta. Severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) obchodovala na hodnotě ve výši 82,78 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,33 % své ceny. Porovnáním dat této ceny je pak výsledek vypovídající o celkové relativně nízké roční ztrátě ve výší – 0,74 procenta za posledních 52 týdnů, avšak od začátku roku 2023 již cena ropy Brent vykázala cenový pokles o – 3,44 procenta.
Těchto cen na světovém komoditním trhu bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) jako hlavní světové komoditní měny byla ve výši 104,16 USD bodů s dosavdním denním vekmi mírným poklesem o – 0,01 % bodové hodnoty dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává hodnotu USD s další šesticí hlavních světových měn. Za této situace a rozložení směnných hodnot na devizovém trhu se globální měnový pár jednotné evropské měny euro (EUR) a amerického dolaru (USD) obchodoval v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,065 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,06 % kurzu vůči USD. Tento současný pokles směnné hodnoty USD se projevil i vůči směnnému kurzu amerického doalru vůči japonskému jenu (J/Y), kdy tento asijsko-pacifický měnový pár USD/JPY se obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 134,94 JPY za USD s dosavadním denním poklesem USD o – 0,37 % kurzu vůči JPY.
Americká centrální banka Federal Reserve System (FED) právě ve středu 22.2.2023 zveřejní zápis ze svého posledního zasedání Federálního výboru pro otevřený trh (FOMC – Federal Open Market Committee), který obchodníkům poskytne pohled na to, jak ještě vysoko mohou vyrůst úrokové sazby stanovované členy tohoto klíčového výboru centrální banky Spojených států FED, a to poté, co nedávná data ukázala vyšší zaměstnanost v USA a spotřebitelské ceny spolu s inflací jsou v poklesu a to dokonce více než se původně v loňském roce očekávalo. Ovšem jiné ekonomické zprávy z USA, největšího spotřebitele ropy na světě, však ukázaly některé znepokojivé signály. Například prodej stávajících domů v lednu letošního roku 2023 klesl na nejnižší úroveň od října 2010, což je 12. měsíční pokles a zároveň toto období představuje nejdelší sérii poklesu od roku 1999. “Ceny ropy se dostaly pod tlak... protože slabé ekonomické údaje vyvolaly obavy o poptávku ve vyspělých ekonomikách,” uvedl v poznámce Daniel Hynes, hlavní komoditní stratég z ANZ Bank. “Další zvýšení sazeb by mohlo utlumit poptávku po ropě.”, dodal tento odborník. Vyšší úrokové sazby mají tendenci zvedat dolarové ceny, což pro držitele jiných měn zdražuje ropu denominovanou v USD.