Ceny ropy opět stouply zhruba o 6 procent za den
Středa 13. dubnaKomoditní obchod s ropou během včerejšího úterního dne 12.dubna roku 2022 zaznamenal skokový nárůst cen ropy, kdy denní nárůst jak u severomořské ropy Brent tak u lehké americké ropy WTI (West Texas Intermediate) překročil šesti procentní denní růst ceny těchto energetických komodit. Ropa Brent se tak obchodovala dne 12.4.2022 s denním nárůstem o + 6,26 % s cenou 104,64 USD za barel a ropa WTI dosáhla ceny 100,60 USD za barel s denním růstem o + 6,69 % ceny. Podle ekonomických zpravodajů hlavním důvodem zvýšení ceny byly obavy ze sdělení OPEC, že nebude možné nahradit dodávky ropy z Ruska v případě jejich výpadku.
Tento cenový nárůst komodit ropy, vyjma sdělení ropného kartelu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) ohledně nenahraditelnosti dodávek ruské ropy na trh v případě jejich výpadku, byl ještě umocněn situací v Číně, kdy došlo k uvolnění některých velmi tvrdých restrikcí ve městě Šanghaj v souvislostí s pandemií Covid-19 a tak pominuly obavy ze snížené poptávky po ropě. Ve městě Šangaj bylo neprodyšně izolováno více jak 26 milionů osob tohoto města a život se zde prakticky zastavil a dle sdělení zpravodajů město bylo na pokraji humanitární krize, když začaly docházet potraviny i léky. Vedení města Šanghaj již v pondělí 11.4.2022 uvedlo, že více než 7 000 obytných bloků bylo klasifikováno jako oblasti s nižším rizikem a to poté, co 14 dní tyto oblasti nehlásily žádné nové infekce bude možné tyto oblasti již otevřít. Tyto změny se tak dotknou několika milionů osob tohoto obřího čínského města jejíž počet obyvatel převyšuje lidnatost obyvatel celého státu jako například některých evropských zemí.
Na základě těchto skutečností tak ceny ropy na komoditním trhu vzrostly, avšak během následujícího obchodování a to aktuálně během evropského středečního rána dne 13.dubna letošního roku 2022 došlo ke korekci cen ropy poklesem jejich hodnot na základě standardního výběru zisků investory. V průběhu rána dne 13.4.2022, zhruba v čase 7:01 CET se lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) obchodovala na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 100,17 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,43 % ceny. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) na hodnotě ve výši 104,47 USD za barel s dosavadním denním poklesem o – 0,16 % ceny. Těchto cen ropy bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD) jako hlavní komoditní světová měna stále posilovala a dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) dosáhla bodového stavu ve výši 100,32 USD bodů s dosavadním pokračujícím již mírnějším denním růstem o + 0,03 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) tedy v úterý dne 12.dubna letošního roku 2022 varovala, že nebude možné nahradit zhruba 7 milionů barelů denně pocházející z produkce Ruské federace (RF) a označované jako ruská ropa včetně jiných ropných kapalin za situace výpoadku produkce Ruska a to buď z důvodu zastavení vývozu ze strany RF nebo jak uvádějí ekonomičtí zpravodajové jako pravděpodobnější verzi a to je vyslovení zákazu vývozu ropy pro Ruskou federaci jako tak zvané ropné embargo, kterému už po několikrát čelil například Irán. Spojené státy americké (USA) se již například dovozu ruské ropy zřekly a na dovoz této ropy do USA byl vydán zákaz. Společenství zemí v Evropě známé jako Evropská unie ještě musí odsouhlasit toto případné embargo na ruskou ropu, ale někteří ministři zahraničí uvedli, že tato možnost je stále na stole, avšak například Maďarsko doposud toto embargo odmítá.