Ceny ropy zamířily k sedmiletým maximům

Středa 2. února

Oil Arab FX24

V průběhu evropského středečního rána dne 2.února 2022 ceny ropy vzrostly směrem k sedmiletým maximům své dosažené hodnoty na globálním komoditním trhu. Stávající ceny ropy tak posílily svoji předešlou hodnotu z minulého a především začátku tohoto týdne. Podle ekonomických zpravodajů současná cena ropy tak odráží reakci trhu na zveřejněné údaje ukazující pokles zásob ropy v USA a následnou silnou poptávku po této energetické surovině. Zároveň však investoři zůstávají během dnešního rána opatrní neb až v průběhu dnešního dne 2.2.2022 budou známi výsledky jednání OPEC a OPEC+.

V reakci na tyto skutečnosti se během úterý 2.2.2022, zhruba v čase 7:29 CET obchodovala lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) na komoditním trhu NYMEX (New York Mercantile Exchange) na hodnotě ve výši 88,48 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,32 % své ceny. Tato aktuální cena tak dle dat technické analýzy představuje růst ceny ropy WTI od začátku letošního roku o + 17,71 % své ceny a v ročním porovnání dle těchto dat pak cena ropy WTI vzrostla o + 73,79 % za posledních 52 týdnů. Evropský protějšek ropě WTI a to severomořská ropa Brent se v uváděném dni a čase obchodovala na komoditním trhu ICE (Intercontinental Exchange Europe) s cenou ve výši 89,39 USD za barel s dosavadním denním posílením o + 0,26 % své ceny. Tato stávající cena vyjadřuje dle dat technické analýzy roční růst o + 66,02 % ceny za posledních 52 týdnů a od začátku roku 2022 cena ropy Brent vzrostla o + 15,33 %  ze své ceny na konci roku 2021.

V současnosti nízké globální zásoby ropy a geopolitické napětí ve východní Evropě a na Blízkém východě zvýšily ceny ropy za pouhý jeden měsíc letošního roku 2022 již o více než 15 %. V pátek dne 28. Ledna letošního roku 2022 referenční ceny ropy dosáhly nejvyšších cen od října roku 2014, kdy cena severomořské ropy Brent se dotkla výše 91,70 USD za barel a lehká americká ropa WTI (West Texas Intermediate) se obchodovala ve výši 88,84 USD za barel. “Pokles zásob ropy v USA tak dle analytiků poskytl podporu pro růst ceny ropy na globálním komoditním trhu, i když nárůst zásob benzínu částečně vyrovnal býčí sentiment,” řekl Satoru Yoshida, komoditní analytik společnosti Rakuten Securities. „OPEC+ pravděpodobně zachová svou politiku nezměněnou, což znamená, že bude pokračovat nedostatek nabídky a rostoucí trend cen ropy,“ řekl tento analytik. Zásoby ropy v USA za týden končící 28. lednem klesly o 1,6 milionu barelů, oproti odhadu analytiků o nárůstu o 1,5 milionu barelů,  dle zdrojů trhu s odkazem na údaje American Petroleum Institute z úterý dne 1.února 2022.

Organizace zemí vyvážejících ropu OPEC (Organization of the Petroleum Exporting Countries) a jejich spojenci, společně známí jako OPEC+, kde má důležité postavení Ruská federace se ve středu 2.2.2022 pravděpodobně budou držet stávající politiky mírného zvyšování produkce, uvedlo pět zdrojů ze skupiny producentů, přestože očekává, že poptávka letos vzroste na nová maxima a již nyní se ceny ropy obchodují poblíž svých sedmiletých maxim. Bankovní a investiční skupina Goldman Sachs však uvedla, že existuje šance, že oživení ropného trhu povede k rychlejšímu nárůstu. Zdroje uvedly, že na včerejším tj. úterním zasedání dne 1.2.2022 technického panelu OPEC+ se nediskutovalo o výrazném zvýšení o více než očekávaných 40 000 barelů denně od března letošního roku 2022. V této souvislosti pak napětí mezi Ruskem a Západem také podpořilo ceny ropy, uvádějí ekonomičtí zpravodajové spolu s tím, že  právě tyto vzájemné dohady by mohly být narušit dodávky ropy a zejména zemního plynu do Evropy. Ruský prezident Vladimir Putin včera 1.1.2022 obvinil Západ, že záměrně vytvořil scénář, který ho má vlákat do války, a ignoruje obavy Ruska o bezpečnost ohledně Ukrajiny. Právě tyto skutečnosti dle analytiků povedou k zvyšujícím se cenám energetických surovin včetně cen ropy.