Češi během pandemie naspořili více jak 300 miliard CZK

Úterý 11. května

spory 2 FX24

Více jak rok trvající pandemie koronaviru SARS-CoV2 způsobující závažné onemocnění Covid-19, která ještě není u konce a svými epidemiologickými opatřeními v boji proti této nákaze výrazně omezila životy obyvatelstva nejen v České republice, ale prakticky po celém světě. Právě tato opatření zamezila možnosti svobodného nákupu zejména spotřebního zboží, cestování a využití různých typů služeb včetně návštěv restaurací a barů. V důsledku této výrazně omezené spotřeby obyvatel pak ekonomové spočítali, že za tuto dobu vzrostly úspory na účtech domácností v ČR o zhruba 300 miliard českých korun.

Podle vyjádření člena Bankovní rady centrální banky České republiky České národní banky (ČNB) pana Aleše Michle je značný předpoklad, že právě tento objem finančních prostředků ve výši zhruba 300 miliard českých korun (CZK) může výraznějším způsobem napomoci domácí ekonomice a rychlejšímu tempu růstu hrubého domácího produktu (HDP), neboť tato částka představuje v percentuálním vyjádření pět procent celkového HDP České republiky. Podle vyjádření tohoto člena Bankovní rady ČNB další pozitivní roli ohledně tempa růstu HDP bude sehrávat export, který rovněž přispěje k tak zvanému „nakopnutí ekonomiky“ a dalšímu růstu HDP. Podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) jsou nyní odvětví exportu a výrobního průmyslu již nad úrovní toho, kde byly před obdobím pandemie Covid-19, ovšem spotřeba domácností ČR je stále pod těmito ukazateli. Současná výše úspor českých domácností tak představuje zhruba 12 % jejich celkového příjmu za toto pandemické období.

Právě tato situace nadnormálního stavu úspor ovšem jako nechtěně vytvořená finanční rezerva českých domácností, a to z důvodu nemožnosti utrácet, má nyní na straně investorů pozitivní odezvu jako kladný investiční sentiment s ohledem na budoucí zvýšenou spotřebu spolu se zvýšeným odbytem služeb a zboží. Tento stav tak s velkou pravděpodobností na základě základního ekonomického pravidla nabídky a poptávku způsobí zvýšení cen na trhu a v tomto důsledku povedou k rychlejšímu tempu růstu inflace v České republice. Tato skutečnost by se měla následně projevit i v reakci změny monetární politiky centrální banky ČR ČNB ve vztahu k situaci na domácím finančním trhu, kdy analytici makléřských společností na základě signálů vyslaných samotnou Bankovní radou ČNB z posledního jednání, předpokládají a očekávají zvýšení úrokových sazeb v ČR a to ještě do konce letošního roku 2021.

Na základě těchto skutečností pak finanční stratégové investičních bank ve vztahu k devizovému trhu predikují posilování směnné hodnoty české koruny (CZK) vůči ostatním měnám a zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR). Nicméně aktuálně se v průběhu úterního evropského rána dne 11.května 2021, zhruba v čase 7:46 CET prozatím česká koruna obchoduje v poklesu a to o – 0,08 % kurzu vůči euru při stavu rozpětí vzájemného směnného kurzu od 25,5753 do 25,6229 CZK za EUR. Ovšem směnná hodnota CZK vůči americkému dolaru pak v uváděném dni a čase momentálně posiluje, kdy česká koruna vrostla o + 0,02 % kurzu vůči USD při stavu kurzu ve výši od 21,0640 do 21,0980 CZK za USD, avšak s tím, že analytici předpokládají v průběhu dne oslabování CZK vůči USD. Na globálním devizovém trhu se pak během úterního evropského rána dne 11.5.2021, zhruba v čase 8:14 CET měnový pár EUR/USD obchodoval v kurzu ve výši 1,214 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,06 % kurzu vůči USD.