Česká koruna je k USD za tři roky nejsilnější

Pátek 14. května

CZK 1 FX24

V posledních dnech česká koruna (CZK) začala posilovat, avšak nejsilnější směnnou hodnotu dosáhla vůči americkému dolaru (USD) a to jako nejsilnější za poslední tři roky. V průběhu tohoto 19. týdne roku 2021 se směnný kurz tohoto měnového páru USD/CZK pohyboval z původní hodnoty kurzy ve výši 21,50 CZK za USD až na směnnou hodnotu kurzu ve výši 20,98 CZK za USD, kterou česká koruna dosáhla během středy dne 12.května 2021. Během čtvrtečního odpoledne 13.5.2021 byl vzájemný směnný kurz měnového páru USD/CZK ve výši kurzu na hodnotě 21,20 CZK za USD a během pátečního rána dne 14.5.2021 CZK opět vůči USD posiluje.

Aktuálně v průběhu evropského pátečního rána se v rámci forexových operací devizového trhu tento měnový pár USD/CZK dne 14.5.2021, zhruba v čase 6:03 CET obchodoval v rozpětí vzájemného směnného kurzu od 21,0720 do 21,1040 CZK za USD s dosavadním denním posílením CZK o + 0,11 % kurzu vůči USD. Česká koruna pak v uváděném dni a čase posilovala i vůči jednotné evropské měně euro (EUR) a ro o + 0,07 % kurzu při stavu vzájemného směnného kurzu v rozpětí od 25,4652 do 25,5102 CZK za EUR. Tohoto postavení české koruny (CZK) na devizovém trhu bylo dosaženo za situace, kdy v uváděném dni a čase směnná hodnota amerického dolaru (USD) podle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index) dosahovala bodového stavu ve výši 90,71 USD bodů s dosavadním denním poklesem o – 0,05 % předchozí bodové hodnoty a globální měnový pár EUR/USD se na devizovém trhu obchodoval ve vzájemném směném kurzu na hodnotě ve výši 1,209 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,07 % kurzu vůči USD.

Americký dolar (USD) se tak dle sdělení ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností ocitl velmi blízko svého desti týdenního minima své směnné hodnoty dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává směnnou hodnotu amerického dolaru vůči šestici hlavních světových měn. Pokles směnné hodnoty amerického dolaru (USD) dle finančních stratégů investičních bank je z velké části způsoben aktuálním výrazným zvýšením míry inflace ve Spojených státech amerických (USA). Této situace pak ve svůj prospěch využila česká koruna respektive investoři s ní obchodující a to i přes situaci, kdy inflace v České republice také zvyšuje tempo svého růstu a již za měsíc duben 2021 dosáhla hodnoty ve výši 2,8 % meziročně s tím, že podle prognózy centrálních bankéřů České národní banky (ČNB) by do konce letošního roku 2021 měla míra inflace v ČR překročit tří procentní hranici meziročního růstu a dosáhnou tak své velikosti v rozmezí od 3,1 % do 3,4 % ročně.

V současné době poptávce po české koruně (CZK) a tím i zvyšování její směnníé hodnoty výrazně napomáhá fakt, že centrální banka ČNB na rozdíl od amerického FEDu či evropské ECB se již v minulosti nebála zvyšovat úrokové sazby a ze svého posledního zasedání Bankovní rady ČNB vyslala podle ekonomických zpravodajů signál o tom, že v průběhu závěru letošního roku 2021 by mohlo dojít k úpravě úrokových sazeb v ČR a to směrem vzhůru. Mimo rostoucí atraktivitu české měny jde podle analytiků o oslabení dolaru na světových trzích. „Ten bude oslabovat i nadále, jelikož se ekonomická data ve světě vylepšují a investoři nevidí důvod držet bezpečný americký dolar,” odhadl analytik Purple Trading Štěpán Hájek. „Koruna by tak mohla v nejbližších dnech překonat psychologickou úroveň 21 Kč/USD, kde lze však očekávat krátkodobý odraz. Ale udržení klesajícího trendu by neměla tato úroveň ohrozit,” dodal tento analytik.