ČEZ nejobchodovanější společnost Pražské burzy vyšetřuje policie
Úterý 5. březnaProtikorupční policie prověřuje aktivity společnosti ČEZ za posledních několik let. Důvodem jsou solární elektrárny a spekulace o pochybných nevýhodných obchodech. Akcie ČEZ přesto dnes posilovaly +0,83% na 608 Kč. Česká televize informovala, že protikorupční policie vyšetřuje obchody společnosti ČEZ. Detektivové se zaměřují především na aktivity ČEZ v zahraničí. Především zskoumají možné zkreslování účetnictví v řádech stamiliónů. Současně se prověřuje nevýhodné masivní nákupování solárních elektráren v řádu miliard Kč.
Protikorupční policie prověřuje aktivity společnosti ČEZ za posledních několik let. Důvodem jsou solární elektrárny a spekulace o pochybných nevýhodných obchodech. Akcie ČEZ přesto dnes posilovaly +0,83% na 608 Kč. Česká televize informovala, že protikorupční policie vyšetřuje obchody společnosti ČEZ. Detektivové se zaměřují především na aktivity ČEZ v zahraničí. Především zskoumají možné zkreslování účetnictví v řádech stamiliónů. Současně se prověřuje nevýhodné masivní nákupování solárních elektráren v řádu miliard Kč.
Dle Ministerstva životního prostředí zaplatí tuzemští daňoví poplatníci za podporu fotovoltaiky až bilion korun. Na pochybné praktiky kolem solárního byznysu přitom opakovaně upozorňovala i BIS, která varovala před tím, že majitelé solárních elektráren chtějí ovlivňovat orgány státní správy.
Miliardy korun utratil v solárním byznysu v minulých letech také státní ČEZ. Vykupoval totiž solární elektrárny od řady soukromých vlastníků. V několika případech šlo o firmy s nejasnou vlastnickou strukturou nepřímo napojené na kontroverzní podnikatele. V roce 2009 například koupil za téměř tři miliardy korun projekt solární elektrárny v Ševětíně od firmy, ve které figuroval advokát Tomáše Pitra Norbert Ostrčil. "Já jsem bohužel vázán mlčenlivostí, takže o tom nemohu mluvit," říká dnes Ostrčil
Až pět miliard měl podle Hospodářských novin zaplatit ČEZ za další solární projekt u Mimoně. Ve firmě Amun.Re, která projekt realizovala, figuroval právník blízký pražskému lobbistovi Ivu Rittigovi.
Policie nejprve kauzu odložila, ale nedávno se ji rozhodla opět otevřít. Podle ČT vyšetřování spojila i s prověřováním dalších aktivit ČEZu. Jde například o podezření ze zkreslování účetnictví nebo okolnosti prodeje podílu ČEZu v německém dolu Mibrag. Podrobnosti nicméně vyšetřovatelé tají.
"Nevylučujeme, že v této věci budou zahájeny úkony trestního řízení. Vedení útvaru rozhodlo, aby byl případ znovu otevřen," uvedl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.
Zdroj: Česká televize, eAkcie.cz