Čína zveřejnila údaje o svém HDP
Pátek 16. dubnaČína během svého pátečního dopoledne dne 16.dubna 2021, což odpovídá brzkým ranním evropským hodinám zveřejnila data ohledně svého růstu hrubého domácího produktu (HDP). Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali, že HDP v prvním čtvrtletí letošního roku 2021 v Číně vzroste o 19% oproti předchozímu roku 2020, kdy se ekonomika během vrcholu domácího vypuknutí virové pandemie Covid-19 snížila o 6,8 procenta. Podle reportovaných dat tak HDP v Číně za 1.Q roku 2021 v porovnání s prvními třemi měsíci loňského roku vzrostl o 18,3 procenta.
Ekonomika Číny tak vykázala hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí letošního roku 2021 tak zvaně na dotek pod očekávání, protože průmyslová produkce zklamala, ale maloobchodní tržby očekávání porazily, uvádějí ekonomičtí zpravodajové agentury CNBC. Tento výsledek růstu HDP v Číně je podle analytiků oslovených agenturou Reuters mírně pod očekáváním 19% nárůstu. Nárůst tohoto meziročního růstu, posuzovaného za období 1.čtvrtletí roku 2021 v porovnáním s předcházejícím rokem ve stejném časovém úseku se odráží v poklesu v prvním čtvrtletí loňského roku, kdy se ekonomika během domácího vypuknutí virové pandemie SARS-CoV-2 způsobující závažné onemocnění Covid-19 snížila o 6,8%. Čína byla první zemí, která se touto chorobou zabývala, avšak již od druhého čtvrtletí loňského roku 2020 se čínská ekonomika vrátila k opětovnému růstu svého HDP.
Globální finanční trhy na tuto skutečnost primárně zareagovaly v rámci mezinárodního devizového trhu, kde mírně posílil americký dolar (USD) a změnil se obchodní trend světového měnového páru EUR / USD a to do býčího trhu pro USD. V průběhu evropského pátečního rána dne 16.4.2021, zhruba v čase 6:56 CET se tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací na hodnotě vzájemného směnného kurzu ve výši 1,196 USD za EUR s dosavadním denním posílením USD o + 0,033 % kurzu vůči EUR. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy celková hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn, dosáhla na bodový stav ve výši 91,72 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,03 % bodů.
V této zprávě o HDP pak Čína také uvedla, že maloobchodní tržby v březnu 2021 vzrostly o 34,2%, což překonalo očekávání o 28% růstu. Průmyslová produkce v březnu 2021 vzrostla o 14,1%, což postrádalo predikci agentury Reuters o 17,2% růstu. Pomalejší růst průmyslové výroby nastal navzdory tomu, že více pracovníků zůstalo na jarních slavnostech a necestovali domů na dovolenou, která v Číně může trvat až měsíc. Avšak čínský statistický úřad varoval v anglickém prohlášení, že šíření Covid-19 po celém světě a „mezinárodní prostředí je komplikováno vysokou nejistotou a nestabilitou“. “Základ pro domácí oživení je ještě třeba konsolidovat a dlouhodobé strukturální problémy zůstávají prominentní v nových situacích a problémech vyplývajících z vývoje,” uvedla Čína ve své zprávě.
Rovněž zpráva zahrnuje údaje o zaměstnanosti, kde je uvedeno, že míra nezaměstnanosti sledovaná v městech v březnu 2021 klesla na 5,3%, ale nejmladší čínští pracovníci ve věku 16 až 24 let zůstali na vysokých číslech na míře nezaměstnanosti a to ve výši 13,6%, ukázaly údaje tohoto sdělení. Podle analytiků makléřských společností v napojení na finanční stratégy investičních bank touto zprávou o situaci HDP v Číně za první čtvrtletí letošního roku 2021 v porovnání se stejným obdobím prvního kvartálu loňského roku 2020 se jednoznačně prokázalo, že Čína je opět nejrychleji rostoucí světovou ekonomikou. Toto zjištění pak plně potvrzuje obavy americké administrativy Bílého domu Joe Bidena ve vztahu k negativním důsledkům tak zvané čínské obchodní expanze a to nejen do Spojených států amerických, ale rovněž tak do zemí Evropské unie v kombinaci s ruským vlivem.