Čínská devalvace postihuje akciové trhy již globálně
Středa 19. srpnaV průběhu tohoto obchodního týdne se opatření centrální banky Číny ve vztahu k devalvaci domácí měny chuanu, která již prakticky dosahuje znehodnocení chuanu zhruba okolo 4 % dotkly i akciového trhu. Nejdříve na tuto skutečnost zareagoval devizový trh a komoditní trh s drahými kovy a nyní po úterním uzavřeném obchodování dne 18.8.2015 analytici hovoří o globálním propadu akciového trhu vlivem devalvace čínského chuanu.
Samotná devalvace jako taková by nedokázala způsobit relativně rozsáhlý pokles akciového trhu jak v Asii, Spojených státech amerických či na evropských akciových trzích nýbrž plně odráží pravděpodobně skutečný stav čínské ekonomiky, která nevykazuje další předpokládaný růst ani stagnaci, ale samotný pokles. Na základě predikce vývoje zavládla na světových akciových trzích pesimistická nálada investorů, která snižuje zájem o investice do akcií neboť provázanost čínské ekonomiky a to jak výrobních tak obchodních společností z globálního hlediska vývoje obchodu u nich výrazně poklesla a tím i cena akcie.
Dnešní již zahájená obchodování v Evropě pokračuje v trendu medvědího trhu a akciové indexy zaznamenávají další pokles své bodové hodnoty. Například hlavní německý index DAX během dne 19.8.2015 zhruba v čase 11:26 CET doposud odepsal – 1,41% své předchozí hodnoty a nyní vykazuje jeho stav 10.762,05 bodu. Londýnský akciový index FTSE vykazuje stav 6452,52 bodu s poklesem o -1,13 % předchozího stavu bodové hodnoty, pařížský akciový index CAC 40 nyní odepisuje o – 1,20 % stavu bodů v rámci dnešního obchodního dne a je na stavu 4.911,36 bodu. Na rozdíl od US akciových trhů takový pokles evropského akciového trhu vlivem čínské ekonomiky dle sdělení analytiků očekáván nebyl a s největší pravděpodobností jde o sekundární důsledek provázanosti evropských trhů na americký akciový trh.
US akciové indexy své úterní obchodování dne 18.8.2015 také uzavřely v poklesu své předchozí bodové hodnoty. Očekávání analytiků z konce minulého týdne se tak naplnilo ještě více než asi sami očekávali. Hlavní US indexy jako například DJIA uzavřel na hodnotě 17511,34 bodu s poklesem o -0,19% své předchozí bodové hodnoty a S and P 500 se ztrátou -5,52 bodu což představuje pokles o – 0,26% předchozího stavu uzavřel na bodové hodnotě 2,096,92 bodu a technologický index NASDAQ vykázal při uzavření 5.059,35 bodu.
Hlavní asijské akciové indexy jako například HSI, SHANGHAI či japonský NIKKEI 225 uzavřely své obchodování v poklesu své předchozí bodové hodnoty.. Aktuálně se HSI je v rámci denního obchodování ve ztrátě -307,12 bodu což představuje pokles o -1,31% předchozího bodové stavu a vykazuje 23.167,85 bodu. Japonský akciový index NIKKEI 225 zaznamenal pokles o – 1,61% předchozí bodové hodnoty a jeho biodový stav je 20.222,63 bodu. Aktuální vyjímkou z poklesu hlavních asijských akciových indexů je akciový index SHANGAI, který po včerejším poklesu vykazuje nárůst o 46,38 bodu což v percentuálním vyjádření představuje nárůst o +1,24 % a nyní je na hodnotě 3.794,55 bodu.
Tento průběžný stav na akciovém trhu je pak pro stávající časový úsek jednotlivými analytiky makléřských společností a bankovních domů téměř shodně nazýván globálním propadem akciového trhu. V tomto případě je opět shodně označována jako s největší pravděpodobností ona již zmiňovaná devalvace čínské měny chuan s ohledem na klesající výhled samotné čínské ekonomiky v krátkodobém a střednědobém časovém horizontu. Následný výhled vedoucí k opětovnému růstu akciového trhu podle analytiků lze očekávat v rámci podzimního období roku 2015,, kdy jednotlivé společnosti budou reportovat své hospodářské výsledky avšak nepředpokládá se celoplošný globální nárůst akciového trhu nýbrž dílčí nárůst dle segmentu odvětví a lokalizace trhu.