ČNB pokračuje v intervencích a ponechala sazby
Pátek 4. listopaduBankovní rada České národní banky (ČNB) jako centrální banka České republiky na svém čtvrtečním zasedání dne 3.listopadu 2016 přijala rozhodnutí o pokračování intervenčních nákupů vedoucích k udržení kurzu české koruny (CZK) nad 27 CZK za euro (EUR), a zároveň ponechala úrokové sazby na dosavadní úrovni beze změny. Vyhlašovaný kurz ČNB k datu tohoto zasedání tj. 3.11.2016 je ve výši pro euro 27,020 CZK za EUR, pro americký dolar (USD) ve výši vyhlašovaného kurzu 24,426 CZK za USD a pro britskou libru (GBP) ve výši 30,479 CZK za GBP. Obchodování s českou korunou vůči euru na Forex trhu tento den 3.11.2016 v odpoledních hodinách evropského zimního času se pohybovalo v rozpětí kurzu od 26,9975 do 27,0545 CZK za EUR v trendu posilování české koruny vůči centrální měně zemí eurozóny euru zhruba o + 0,11 procenta v rámci denního obchodování.
Česká národní banka prostřednictvím svého řídícího orgánu, bankovní rady ČNB rozhodla o ponechání stávající úrovně bankovních sazeb beze změny. Stávající výše základní repo sazby a diskotní sazby tudíž zůstávají na nezměněné výši 0,05 % a lombardní sazba taktéž nedoznala změny a je ve výši 0,25 procenta. Co se týče spekulací ze strany některých finančních analytiků ohledně zavedení negativních (záporných) úrokových sazeb ze strany ČNB tak dle dostupných informací se toto zasedání ČNB tímto nezabývalo. Pouze v rámci poskytaných rozhovorů a veřejných vystoupení guvernéra ČNB pana Jiřího Rusnoka vyplývá možnost zavedení selektivní záporné sazby na nový příchozí cizí kapitál v souvislosti s ukončením platnosti kurzového závazku ČNB známého jako intervenční nákup k oslabení CZK.
Bankovní rada ČNB na svém posledním zasedání 3.11.2011 ponechala intervenční spodní hranici na původní výši a to 27 CZK za EUR a pokud by hodnota CZK klesla pod tuto hranici uplatní ČNB své nástroje formou intervenčních nákupů. V této souvislosti před zasedáním Bankovní rady ČNB byla společností Cyrrus zveřejněna analytická studie, která na základě sdělení a postřehů představitelů centrální banky ČR – ČNB vypovídá o situaci, která nastane po ukončení kurzového závazku ze strany ČNB. Podle samotného sdělení ČNB se předpokládá ukončení tohoto režimu intervencí ve vztahu k CZK během druhé poloviny příštího roku 2017 s pravděpodobností na přelomu srpna a září 2017. Pod tlakem obav ze spekulací s českou korunou, zejména ze strany zahraničních investičních fondů může být zavedena selektivní bankovní sazba ze strany ČNB na nově příchozí finanční kapitál, toto mimo jiné vyplývá z tohoto analytického odhadu. Dále pak je zde uváděna možnost postupného nebo-li částečného ukončení intervencí v režimu například uvolňovacích pásem, kdy v prvním kole se uvažuje o rozmezí kurzu od 25,50 – 26,00 CZK za EUR.
Listopadové zasedání Bankovní rady ČNB také projednalo a zveřejnilo prognózu vývoje měnověpolitické inflace a odhad růstu ekonomiky České republiky. Podle těchto zdrojů plánuje ČNB dosáhnout v listopadu 2016 míry inflace ve výši 1 % ze stávající říjnové inflace, kterou vykazuje ČNB ve výši 0,6 %. a výhled do konce roku ČNB pak hovoří o odhadu tvorby inflace ve výši 1,3 % . Odhad růstu ekonomiky v ČR byl ČNB zvýšen z původního odhadu ve výši 2,4 % na růst HDP o + 2,8 %. Zdroje finančních stratégů a investičních bankéřů uvádějí jako reálnou a ustálenou hodnotu české koruny (CZK) po zrušení režimu intervencí v původním rozmezí před zavedením intervencí a to okolo kurzového pásma od 24,50 – 25,00 CZK za EUR. Ostatní pohyby kurzu pod tuto hranici považují za možné jen v krátkodobých intervalech v rámci denního obchodování jako jednorázového posílení CZK bez tendence setrvalého stavu a udržení hladiny kurzu v pásmu pod 24 CZK za EUR.