ČNB zvýšila úrokové sazby obřím skokem
Pátek 5. listopaduBankovní rada centrální banky České republiky České národní banky (ČNB) na svém čtvrtečním zasedání dne 4.listopadu letošního roku zvýšila své úrokové sazby dle vyjádření odborníků naprosto nečekaným skokem a to u základní úrokové sazby označované jako 2T Repo sazba o 125 bazických bodů na aktuální hodnotu ve výši 2,75 % p.a. s tím, že i ostatní bankovní sazby nezůstaly beze změny. Rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb bylo mezi odbornou veřejností očekáváno, avšak v rozmezí zvýšení od 0,25 % do maximálně odhadované výše 0,75 % ročně, avšak toto rozhodnutí tyto odborníky až téměř šokovalo.
Česká národní banka po tomto svém rozhodnutí vydala během čtvrtečního poledne 4.11.2021 tuto tiskovou zprávu : „Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 125 bazických bodů na 2,75 %. Současně rozhodla o zvýšení diskontní sazby na 1,75 % a lombardní sazby na 3,75 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 5. listopadu 2021.“, uvádí se v tomto prohlášení. Podle vyjádření guvernéra ČNB pana Jiřího Rusnoka v rámci následující tiskové konference, která proběhla v odpoledních hodinách čtvrtečního dne 4.11.2021, hlavním důvodem tohoto razantního zvýšení úrokových sazeb je především rostoucí inflace, která se v září letošního roku 2021 již přiblížila k pěti procentům a ČNB nadále očekává její růst a podle názoru pana guvernéra Rusnaka by v začátku příštího roku 2022 mohla atakovat hranici až okolo sedmi procent. Tento krok tak Bankovní rada ČNB učinila v zájmu udržení přijatelné směnné hodnoty české koruny (CZK) vůči ostatní měnám, ale zejména pak vůči jednotné evropské měně euro (EUR).
Reakce mezinárodního devizového trhu na změnu úrokových sazeb v ČR se dle vyjádření ekonomických zpravodajů v návaznosti na analytiky makléřských společností dostavila téměř okamžitě a česká koruna (CZK) počala výrazně posilovat vůči těmto měnám. Například směnná hodnota CZK během čtvrtečního odpoledne 4.11.2021 vůči EUR se zvýšila téměř o půl procenta denního kurzu a zejména výrazné posílení zaznamenala česká koruna vůči britské libře (GBP), kdy pohyb denní kurzu vrostl o více jak jedno procento ve prospěch CZK a směnný kurz se opět vrátil pod hranici kurzu 30 CZK za GBP na výši zhruba okolo 29,60 CZK za GBP. Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 5.11.2021, zhruba v čase 7:26 CET se na Forex trhu měnový pár EUR/CZK obchodoval ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši rozpětí od 25,3199 do 25,3750 CZK za EUR s dosavadním denním posílením CZK o + 0,04 % kurzu vůči EUR. Zmiňovaný měnový pár GBP/CZK se v uváděném dni a čase obchodoval v rozpětí kurzu od 29,5821 do 29,6431 CZK za GBP s dosavadním denním posílením CZK o + 0,07 % kurzu vůči GBP.
Podle vyjádření ekonomických zpravodajů v napojení na finanční stratégy a další odborníky finančního trhu toto rozhodnutí nese spíše vysoce negativní hodnocení, kdy tito experti poukazují, že v post pandemické a z části stále pandemické době toto zvýšení úrokových sazeb inflaci nezbrzdí a už vůbec jí v tomto roce nezastaví, ba spíše naopak poškodí započatý růst české ekonomiky. Ani astronomické zvyšování úrokových sazeb nedokáže odvrátit zdražování, které nás do konce letošního roku čeká. Dává nám však naději, že se růst cen zbrzdí v příštím roce,“ řekl hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček. V této souvislosti zvyšování bankovních sazeb se pak dostali do vzájemného střetu předseda vlády ČR spolu s ministryní financí vůči guvernéru ČNB, kdy premiér Babiš tento krok považuje za neuvážený a ministryně financí pak okomentovala slovy, že cena ropy a plynu jako hlavní faktor zvyšující se inflace rozhodně zvýšením sazeb ČNB nezlevní. Na tuto svoji kritiku ze strany pana Babiše a ministryně Schillerové jim pan Rusnok opověděl, že k tomuto hodnocení nejsou kompetentní.