Co nového na Forex trzích?
Pondělí 4. srpnaRopa a zlato by mohlo v příštím týdnu poskytnut určitý volný prostor v relaci pohnout s cenou dopředu a zvýšit svoji cenu. Ovšem než k tomu dojde tak obchodníci vyčkají na pokyny druhého kola nejvyšší úrovně amerických údajů. Současná úroveň k pátku 1.srpna 2014 v čase 9:20 CET hovoří o následujících pozicích a cenách takto : Ropa Brent 106,00 USD/barel, WTI 98,01 USD/barel a obě položky tohoto komoditního trhu aktuálně udávají ještě klesající směr. Oproti tomu zlato se snaží přiblížit zpět své hranici z minulého týdne a s udaným vzrůstajícím směrem dosahuje hodnot 1285,10 USD/trojská unce.
Mezitím zemní plyn je pod velkým tlakem jednak co se týče klasické těžby a zejména produkce pocházející z Ruska. Toto je zcela očekávané a logické ve vztahu k Ukrajinsko-Ruskému sporu, který přerostl v obchodní válku USA a EU vůči Rusku. Výhled dosažení kompromisního řešení zatím nepřinesla ani přímá intervence Německa jako samostatné diskrétní jednání představitelů těchto zemí a to Putina s Merklovou o dodávkách plynu Ukrajině a EU výměnou za ratifikaci anexe Krymu ze strany EU. Tyto jednání přerušila havárie a zřícení letu MH 17 na Ukrajinské území a následný ostrý tón politiky USA a Velké Británie vůči Rusku. Na druhé straně je i pod velkým tlakem těžba břidličného plynu a další zpracování ropných produktů tzv.formou zpracování těžby – frapováním neboť na území zejména USA sílí k tomuto odpor ze strany občanských iniciativ v místě těžby a ekologických celosvětových hnutích. V této oblasti již bylo dosaženo vzájemných kompromisů a to včetně legislativního řešení, které zavazuje provozovatele těchto vrtů již od roku 2015 nevypouštět volně do atmosféry nespotřebované množství plynu a pro úniky plynu při instalaci a údržbě byly pevně stanoveny denní limity pro volné vypuštění do ovzduší. Hodnoty aktuálně k pátečnímu dopoledni u komodity plynu jsou pod tímto tlakem s udaným klesajícím směrem na částkách 3,816 USD za NAT GAS .
Co se týče vývoje monetární politiky respektive spíše obchodu s měnovými páry světových měn tak v tomto týdnu se plně dostal do popředí opět nejobchodovanější měnový pár EUR/USD, který byl spíše ve znamení posílení amerického dolaru. Pochopitelně, že v konečném důsledku to neznamená nic jiného než oslabení Eura a to i pod hodnotu 1,34 EUR/USD kdy v pátek 1.8.2014 okolo 10:00 CET byla hodnota tohoto měnového páru na částce 1,338 EUR/USD s pokračujícím trendem sestupu hodnoty této měny. Zesilující hodnota amerického dolaru vychází ze dvou základních makrodat a to odhadu budoucího vývoje nárůstu ekonomiky a tvorby hrubého domácího produktu, kdy tento týden se hovořilo již o plných 4% přičemž tento ukazatel by měl do konce roku zkorigovat k 3-3,5%. A především míra nezaměstnanosti v USA podle federálních metod výpočtu dosáhla 6,1% což je číslo, které Spojené státy psali před rokem 2008 jako datem považovaným za počátek novodobé finanční a ekonomické celosvětové krize. Na tento vývoj pochopitelně zareagovala i Bankovní rada ČBN na svém zasedání 31.7.2014 tak prodloužila horizont intervenčních nákupů české koruny až do roku 2016. Tímto opatřením chce udržet stále slabší korunu s cílem zvýšit inflaci, která v ČR za červen 2014 byla paradoxně nulová a zejména podpořit proexportní politiku českých výrobců. Otázkou je jak bude tato devalvace promítnuta do reálného spotřebního koše obyvatelstva v návaznosti na tvorbu a růst samotného příjmu obyvatelstva jako potencionálních kupujících na které toto opatření míří. Snahou je vytvořit ekonomické prostředí, které by v ČR představovalo zdravou míru inflace na hodnotě minimálně okolo 2 procentních bodů.
Ostatní celosvětové měny nepřímo zareagovaly na tento vývoj poměru EUR/USD a americký dolar posílil a to i vůči britské libře, kdy 1,8,2014 v 10:13 CET byla 1,6883 GBP/USD. Vůči ostatním měnám středoevropského a východního prostoru Eurozóny taktéž USD zaznamenal nárůst své hodnoty včetně JPY, kdy americký dolar posiluje na hodnotou 102,93 USD/JPY a obdobně je na tom i u australského dolaru s hodnotou 0,9284 AUD/USD.
Následující týden s ohledem na vývoj cen se s největší pravděpodobností bude přizpůsobovat geopolitickým situacím jednotlivých zemí a regionů s ohledem na jednotlivé strategické komodity, zejména energetické v návaznosti na vývoji měnové politiky a poptávce po zlatě. Tímto bude pro možnost nárustu ceny zlata a jeho průběžný růst důležité dořešení otázky trvalého příměří v pásmu Gazi. Zatím 72 hodinové příměří má prověří zda v budoucnu k novému mírovému uspořádání Izraele a Palestiny bude možné dospět. Oproti tomu uspořádání vztahů Ukrajina-Rusko respektive přiblížení se možnému řešení bez použití vojenské síly by napomohlo vzestupu hodnoty Eura. Otázka stále nestabilní ceny ropy je opět odvislá od řešení sporů a vzniklé situace na Blízkém východě.