DAVOS 2016 – 4.průmyslová revoluce je tady

Úterý 26. ledna

V sobotu 23.ledna 2016 ve švýcarském Davosu skončilo čtyřdenní Světové ekonomické fórum (WEF) DAVOS 2016. Toto tradiční každoroční setkání především předních světových finančních , ekonomických, politických a kulturních špiček tohoto světa jak z řad bankéřů, podnikatelů, politiků a umělců se na letošním svém setkání primárně zabývalo tzv. 4.průmyslovou revolucí a s tímto spojenými záležitostmi. V průběhu jednání WEF jeho účastníci sice měli informace o dění na finančních trzích avšak letos tyto komentáře  k dění na jednotlivých trzích jak na akciovém, Forex trhu či na komoditních burzách , nebyly hlavní náplní a pozornost účastníků během tohoto jednání netvořila ústřední zájem. Dle ekonomických zpravodajů se uvádí, že letošní DAVOS 2016 ponechal trhy stranou a ústředním tématem byla ona zmíněná  4.světová průmyslová revoluce.

Označení  čtvrtá je použito jako historické pořadové označení v návaznosti na chod světové historie. Účastníci Davoského setkání si jednotlivými diskusními  bloky v rámci panelových vystoupení diskutujících připomněli právě onen historický vývoj. Rekapitulačně v krátkém shrnutí z tohoto pak vyplívá následující : 1.průmyslová revoluce je datována již do 2.poloviny 18.století a předně do Anglie, kdy díky využití vodního zdroje a zejména  vodní páry byl sestrojen parní stroj. Tento objev je pak využit v továrnách, v dopravě na železnici. Zároveň se snížením nutnosti tolika pracovních míst dochází k dočasnému zvýšení nezaměstnanosti a  rozpoutání živelných občanských nepokojů a to do doby než společnost najde jiné a další uplatnění pracovních sil v nově vzniklých profesích díky nevyhnutelnému technickému pokroku. Ekonomové spočítali, že během této průmyslové revoluce a následně po ní vzrostla průměrná ekonomická úroveň Evropy zhruba o + 2% ročně a tento každoroční růst zaznamenaný z této doby vydržel až do přelomu 19.a 20.století.

Po roce 1900 pak dle shrnující analýzy pro účastníky setkání v Davosu lze datovat začátek 2.průmyslové revoluce v souvislosti s celoplošným využitím elektrické energie nejen v průmyslové výrobě, ale i v domácnosti známé jako tehdejší celosvětová elektrifikace. Další v pořadí 3.průmyslovou revoluci představuje období od počátku druhé poloviny 20 století a zejména okolo let 1970 a následně v souvislosti se zaváděním výpočetní techniky a počítačů do běžného praktického života  v práci i domácnosti. Nejedná se jen o využití klasických počítačů v tomto období, ale využití počítačových procesorů ve výrobě  jako například NC obráběcí stroje nebo v domácnosti jako všem dobře známá automatická pračka.

Stávající současné období  21.století a konkrétně letošní rok 2016 lze po právu nazvat již probíhající epochou počátku 4.průmyslové revoluce dle konstatace účastníků WEF letošního setkání v Davosu. Tato současná průmyslová revoluce označovaná jako čtvrtá v pořadí s sebou nese využití umělé inteligence, internetu a zavedení do praxe poznatků robotiky.zejména  při výrobě automobilů. Taktéž dnes v běžném životě hraje již nepostradatelnou roli úloha využití tzv. chytrých mobilních telefonů a jejich aplikací závislých na připojení k internetu s rychlým přenosem dat sítě 4G-LTE.

Podle analytiků makléřských společností a investičních bank lze v následujících období očekávat nárůst cen akcií těch společností, které se přímo na vývoji této průmyslové revoluce podílí. Akcie těchto převážně technologických společností tak minimálně do roku 2020 mají možnou predikci růstu své ceny a tomu  by měl i odpovídat i případně možný růst bodové hodnoty US akciového indexu NASDAQ , který právě obsahuje převážně akcie technologických společností.