Diamanty v současnosti zažívají propad své ceny

Čtvrtek 29. června

Diamonts 2 DX24

Ceny diamantů na světovém trhu s drahými kameny nyní klesly o 18 % ze svých historických cen, kterých dosáhly v únoru loňského roku 2022 a byly tak na svém maximu. V celkovém porovnání jsou pak ceny diamantů meziročně nižší o 6,5 % dle ukazatele Global Rough Diamond Price Index. K tomuto cenovému vývoji diamantů finanční stratégové v napojení na analytiky makléřských společností a především pozorovatelé trhu uvádějí, jako svoji predikci, že jejich hodnota bude i nadále klesat. Diamanty spolu s dalšími šperky zaznamenaly zvýšené ceny během pandemie Covid-19, která vyvrcholila začátkem loňského roku.

„Diamanty jsou nejlepší přítel dívky,“ jak zní stará píseň. V současné době však nejsou oblíbenými mezi investory, neboť i vzácné drahokamy během posledních několika měsíců ztratily významnou hodnotu. „O něco málo lepší než průměrná kvalita 1-karátového přírodního diamantu stála před rokem 6700 dolarů, dnes se stejný diamant prodává za 5300 dolarů,“ řekl CNBC Paul Zimnisky, generální ředitel Paul Zimnisky Diamond Analytics. Diamanty spolu s dalšími šperky zaznamenaly zvýšené ceny během pandemie Covid-19, když lidé nemohli cestovat nebo jíst venku, všechny přebytečné peníze šly do luxusního zboží a šperků, řekl generální ředitel online klenotnictví Angara Ankur Daga. V současnosti, když se ekonomika začala znovu otevírat, ceny diamantů se začaly zmírňovat a sklouzly aktuálně do „strmého poklesu,“ dodal tento odborník.

Pokračující konkurence umělých diamantů, pomalejší oživení čínské ekonomiky a nejisté makroekonomické pozadí jsou podle odborníků také hnacími silami nevýrazného trhu a mají svůj podíl na propadu cen diamantů. Stále větší množství spotřebitelů se obrací k laboratorně vyrobeným, spíše až vypěstovaným diamantům, řekl Edahn Golan, generální ředitel společnosti Edahn Golan Diamond Research & Data, přičemž ceny za poslední tři roky klesly o 59 %. „Podíl prodeje diamantů pěstovaných v laboratoři oproti přírodním diamantům stoupá. V roce 2020 to bylo jen 2,4 % a v letošním roce 2023 ke konci června jsou to již až 9,3 procenta,“ uvedl tento odborník. Diamanty tak zvaně vypěstované v laboratoři se vyrábějí v kontrolovaném prostředí za použití extrémního tlaku a tepla, které znovu vytváří způsob, jakým se přírodní diamanty kují stovky kilometrů v zemském plášti. Jsou chemicky, fyzikálně a opticky totožné s přírodními diamanty a jsou považovány za „dokonalou náhradu“, řekl pan Daga, ovšem co je pro většinu důležitější je to, že jsou mnohem levnější.

Analytici trhů s diamanty a investiční stratégové uváděj, že dle tohoto medvědího scénáře očekávají ohledně ceny přírodních diamantů v příštích 12 měsících pokles o 20 % až 25 % oproti současným cenám, což by znamenalo 40% pokles z únorového maxima loňského roku 2022. „Existuje prostor pro pokračující pokles cen, a to je velmi pravděpodobný scénář, zejména proto, že marže maloobchodníků u diamantů pěstovaných v laboratoři jsou obzvláště vysoké, kolem 60 % ve srovnání s 34 % u přírodních diamantů,“ řekl pan Golan. Nicméně i tak by propad mohl nakonec narazit na „přirozenou podlahu“ kvůli mzdovým nákladům. Dalším původně očekávaným faktorem, který by mohl mát vliv na ceny diamantů se před časem mohly stát sankce na vývoz diamantů z produkce Ruské federace. Pozorovatelé diamantového trhu však nyní  neočekávají, že sankce na předního světového výrobce, Rusko, povedou k prudkým cenovým skokům. Rusko je podle Diamond Registry největším světovým producentem diamantů, následuje Botswana a Demokratická republika Kongo.