Dluhopisové trhy vyhlásily konec zvyšování bankovních sazeb
Středa 15. březnaSoučasná sdělení ekonomických zpravodajů z celého světa uvádějí, že cyklus zvyšování úrokových sazeb ze strany centrálních bank je u konce a to na základě tak zvané signalizace světových dluhopisových trhů. Nicméně finanční stratégové dluhopisového trhu tento okamžitý optimismus nesdílejí a upozorňují na to, že tuto situaci dluhopisové trhy sice odhadují správně, ale mílí se v časovém horizontu. Podle analytiků ještě v letošním roce úrokové sazby centrálních bank vzrostou a to zejména, jak ze strany Federal Reserve System v USA, tak i Europen Central Bank v eurozóně.
Aktuálně se tak v průběhu evropského středečního rána dne 15.března letošního roku 2023, zhruba v čase 7:28 CET pohybovaly výnosy amerických státních dluhopisů – US Bond v nárůstu svých denních výnosů a například 30-ti letý US Bond vykazoval denní růst 0,019 % výnosu na hodnotě ve výši 3,781 % ročního výnosu. Oproti tomu pěti-letý US Bond se obchodoval s ročním výnosem ve výši 3,856 procenta. Avšak pouze dvou-letý US Bond vykazoval svůj roční výnos ve výši 4,327 %, což dle analytiků jasně ukazuje na deformaci trhu s prvky možné recese americké ekonomiky neboť krátkodobé dluhopisy vykazují vyšší výnos než ty mnohaleté. Těchto výnosů bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota amerického dolaru (USD), měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) byla v uváděném dni a čase na bodovém stavu ve výši 103,70 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,10 % bodové hodnoty dle tohoto indexu.
Ostatní dluhopisy na světovém dluhopisovém trhu rovněž zaznamenaly po již odeznívajících obavách z bankovní krize v USA svůj růst výnosů a například 10-ti letý státní dluhopis Spojeného království Vrlké Británie a Severního Irska UK Bond v uváěném dni a čase vykazoval denní posílení svého výnosu o + 0,028 % výnosu a obchodoval se na hodnotě ročního výnosu ve výši 3,512 procenta. Japonský státní dluhopis a to rovněž 10-ti letý také posílil svůj výnos a to na hodnotu 0,326 %, avšak německý státní dluhopis BUND 10-ti letý připsal pouze 0,002 % růstu na hodnotu ve výši 2,456 procenta. V souvislosti s přetrvávajícími obavami investorů, ale i drobných střadatelů stále přetrvává obchodní trend zvýšeného zájmu o dluhopisový trh a to včetně korporátních dluhopisů, kde je sice míra rizika vyšší, ale zároveň úměrně výrazně vyšší výnosy z držení takových to dluhopisů. Podle ekonomických a finančních analytiků výběr vhodného korporátního dluhopisu je vždy spojen s úsudkem investora ohledně přijatelného poměru míry rizika na základě posouzení emitenta a reálně dosaženého vyššího výnosu.
Analytici bankovní a investiční skupiny Goldman Sachs z USA nyní očekávají, že centrální banka Spojených států amerických FED (Federal Reserve System) na svém zasedání klíčového výboru centrální banky, který je odpovědný za úrokové sazby FOMC (Federal Open Market Committee) ve dnech 21. až 22. března ponechá sazby na stejné úrovni, zatímco finanční stratégové z Nomura Securities jdou o krok dále, a předpovídají jejich snížení a k tomu zastavení prodeje dluhopisů. Naproti tomu investičně silná finanční skupina BlackRock Investment Institute říká, že FOMC FED bude pokračovat ve zvyšování sazeb kvůli boji proti inflaci. Obchodníci se swapy stále sázejí na zvýšení sazeb buď v březnu nebo v květnu letošního roku 2023, po kterém bude následovat obrat v červnu téhož roku 2023. Tito spekulanti pak očekávají, že cílová sazba centrální banky klesne meziročně na zhruba 3,9 % ze současného rozpětí 4,5 % až 4,75 % ročně. „Trhy věří, že centrální banky kvůli recesi otočí, zatímco můj názor je, že centrální banky budou utahovat, dokud nebudou mít kontrolu nad inflací,“ říká pan Jonathan Butler z PGIM, společnosti, která spravuje aktiva za 1,2 bilionu dolarů. A k tomu dodává : „Centrální banky budou jestřábější, než si trhy myslí.“.