Dluhopisový trh signalizuje blížící se recesi

Středa 14. srpna

usbonds FX24

Analytici a finanční stratégové globálního finančního trhu spolu s ekonomy již několik měsíců upozorňují na blížící se ekonomické nebezpečí v podobě celosvětové hospodářské recese. Jedním z velmi silných signálů této globální ekonomické hrozby se aktuálně stal stávající vývoj obchodování s americkými dluhopisy. Během středečního evropského dopoledne 14.8.2019 výnosy z dluhopisů byly smíšené, avšak výnosy z US dluhopisů opět poklesly a blíží se k inverzi, což dle ekonomických zpravodajů může být jasný signál nadcházející ekonomické recese.

Obchodování s dluhopisy v rámci globálního finančního trhu se tak dostalo do zvýšené pozornosti nejen samotných investorů, ale i finančních stratégů investičních bank včetně analytiků centrálních bank. Aktuálně během středečního evropského dopoledne 14.srpna 2019, zhruba v čase 10:39 CET se na dluhopisovém trhu obchodovaly v poklesu svých výnosů zejména US dluhopisy, kdy například 10-ti letý US dluhopis vykázal denní pokles o – 3,1 bazického bodu s výnosem 1,649 % p.a. a 30-ti letý US dluhopis vykazuje výnos 2,106 % p.a., což představuje během několika posledních měsíců pokles ročního výnosu zhruba ve výši jednoho procenta.

 

Situace na trhu s vládními dluhopisy ostatních zemí nejen s vládními dluhopisy USA je ve směs obdobná a jejich výnosy tak zaznamenaly pokles, vyjma 10-ti letého záporného japonského dluhopisu, který v uváděném dni a čase připsal svůj denní nárůst o + 1,5 bazického bodu a vykazuje výnos ve výši – 0,225 % ročně. Evropské vládní dluhopisy rovněž jako US dluhopisy aktuálně dne 14.8.2019 snížily svůj výnos a například 10-ti letý německý dluhopis vykazuje další pokles o 1,6 bazických bodů se záporným výnosem – 0,624 % p,a.. Britský 10-ti letý dluhopis doposud vykázal denní pokles o -0,7 bazického bodu na stavu výnosu ve výši 0,486 % p,a.

 

Investoři věnují nyní zvýšenou pozornost zejména rozdílům výnosů mezi dvouletými a desetiletými dluhopisy, kdy během úterního obchodování s US dluhopisy dne 13.8.2019 právě u těchto dluhopisů  došlo k rozdílu výnosu pouze ve výši 1 bazického bodu. Účastníci finančního trhu tak nyní požadují vyšší úrokové sazby z krátkodobého dluhu, než jsou dluhy dlouhodobější, což je událost známá jako „obrácená výnosová křivka“. Vzhledem k tomu, že právě tato obrácená výnosová křivka se dostala do inverze je obava z recese zcela oprávněná, neboť tento stav křivky vždy předcházel ekonomické recesi v posledních 50-ti letech.

 

Tento samotný stav inverze či ekonomické recese dle ekonomických zpravodajů v napojení na analytiky makléřských společností a stratégy finančního trhu, ještě nemusí vůbec znamenat situaci na trhu, kterou lze přirovnat k tak zvanému hospodářskému útlumu či globální finanční krizi. Hospodářský útlum globálního rozsahu známý jako celosvětová hospodářská krize se po většinou vyvíjí zdlouhavě po dobu několika měsíců či roků, nicméně stávající situace na finančním trhu a zejména pak trhu s dluhopisy naznačuje možný scénář začátku nové globální finanční krize počínající ekonomickou recesí. Podle těchto odborníků stávající trend snižování úrokových sazeb ze strany centrálních bank a zejména pak FOMC FED sice vývoj možné finanční krize nezastaví, ale výrazně prodlouží účinky jejího možného nástupu.