ECB a MMF varují před vývojem obchodních válek USA

Čtvrtek 13. června

MMF

Vrcholní představitelé Mezinárodního měnového fondu (MMF) paní Christine Lagardeová a Evropské centrální banky (ECB) pan Mario Draghii ve středu 12.června 2016 na 8.konferenci ECB zaměřené na země střední, východní a jihovýchodní Evropy (skupina zemí CESEE), varovali před znepokojujícím vývojem obchodních válek vedených Spojenými státy americkými. Globální finanční trhy vnímají investorské obavy a reagují nepřiměřenou zvýšenou volatilitou a to zejména devizový trh s ohledem na směnný kurz amerického dolaru a jednotné evropské měny euro.

Aktuálně v průběhu evropského dopoledne 13.června 2019, zhruba v čase 8:42 CET se tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1297 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,09 % kurzu vůči USD. Americký dolar(USD) pak aktuálně ztrácí opětovně i vůči japonskému jenu (JPY), kdy se tento měnový pár USD/JPY obchodoval v kurzu ve výši 108,33 JPY za USD s dosavadním denním oslabením USD o – 0,15 % kurzu vůči JPY. Ovšem díky přetrvávajícím problémům ohledně Brexitu pak USD mírně posílil vůči britské libře (GBP) a to o + 0,06 % kurzu při směnné hodnotě ve výši 1,2679 USD za GBP.

 

Podle mínění těchto vrcholných představitelů jak Evropské centrální banky (ECB) tak Mezinárodního měnového fondu (MMF) by se mohla vzájemná situace v obchodním sporu nazývaná jako obchodní válka mezi USA a Čínou ještě výrazněji zhoršit. Spolu s tím by pak mohla Evropa ze strany Spojených států být zasažena uvalením dovozních cel na automobily dovážené z EU do USA. Prezident USA pan Donald Trump již v srpnu loňského roku 2018 sdělil, že může zavést až 25 % clo na dovážené automobily, náhradní díly a další příslušenství včetně služeb automobilového průmyslu z EU do USA, avšak doposud tento krok neprovedl. Tento krok by pak znamenal zejména pro ty  země EU, jejichž podstatná část tvorby jejich HDP plyne z automobilového průmyslu relativně značný otřes, míní ekonomičtí zpravodajové a dodávají, že tento fakt by se po nejvíce pravděpodobně dotkl Německa, Francie a také i České republiky spolu se Slovenskem a Rumunskem.

 

K tomuto pak šéf ECB na této konferenci sdělil : „Globální obchod v posledních letech čelí protivětru, protože opatření omezující obchod překonala liberalizační opatření,“ řekl Draghi ve Frankfurtu. „Obchodní model střední a východní Evropy se stal zranitelným vůči otřesům mezinárodního obchodu a finančním podmínkám,“ uvedl Draghi s tím, že v některých zemích CEESE představuje vývoz vozidel téměř 30% celkového vývozu, což je činí zranitelnější vůči hrozbě amerického prezidenta Trumpa při zavedení dovozních sazeb a tarifů. „Účinek tarifů by mohl být zesílen, protože velký podíl zboží během výrobního procesu několikrát překračuje hranice,“ řekl. „Hlavní dlouhodobou výzvou je dosažení vyváženějšího modelu růstu a financování, který je více závislý na domácích inovacích a vyšších investičních výdajích, než tomu bylo doposud,“ dodal Draghi.