ECB již ukončuje odkup dluhopisů
Pátek 9. záříZasedání Evropské centrální banky (ECB) dne 8.září 2016 přineslo navzdory očekávání analytiků investičních bank a fondů oznámení, že program odkupu dluhopisů Asset Purchase Program (APP) neboli program QE – kvantitativního uvolňování skončí již v březnu příštího roku 2017. Na tiskové konferenci ze sídla ECB ve Franfurtu nad Mohanem toto oznámil šéf ECB pan Mario Draghii mimo jiné slovy : „.... banka o prodloužení programu odkupu dluhopisů ve čtvrtek nediskutovala, …... banka je v případě potřeby připravena využít veškerá dostupná opatření na podporu ekonomiky.“ Euro v reakci posílilo proti dolaru o+ 0,5 %, když se kurz dostal až k úrovni 1,13 USD za EUR. Aktuální kurz tohoto měnového páru během pátečního evropského rána dne 9.9.2016, zhruba v čase 6:49 CET je 1,1278 USD za EUR v trendu pokračujícího posilování měny euro.
Evropská centrální banka (ECB) je nezávislý finanční instituce Evropské unie coby centrální banka zemí eurozóny. Provádí měnovou politiku devatenácti zemím Evropské unie, které jako vlastní měnu přijaly tuto měnu euro (EUR). Společně se všemi národními centrálními bankami EU tvoří Evropský systém centrálních bank. ECB je nezávislá na ostatních institucích. Jejím hlavním cílem je cenová stabilita a přijatelná míra inflace, kterou ECB považuje na hranici okolo 2 % p.a. Její sídlo je v německém Frankfurtu nad Mohanem. Evropská centrální banka (ECB) byla založena na základě Maastrichtské smlouvy 30. března 1998, kdy od 1. ledna 1999 zahájila oficiálně svou činnost.
ECB má právní subjektivitu a její vznik byl motivován vytvořením Hospodářské a měnové unie s více než 2500 zaměstnanci z celé Evropy, kteří pracuji v německém Frankfurtu nad Mohanem. ECB Je řízena radou ředitelů a radou guvernérů, kterým předsedá prezident ECB. Současným prezident ECB je od 1. listopadu 2011 Mario Draghi, který nastoupil do funkce po bývalém prezidentovi Jean-Claude Trichetovi. Evropská centrální banka v čele s prezidentem ECB Mariem Draghim se zabývá měnovou politikou, obchody s devizovými trhy, správou měnových rezerv členských států eurozóny, udržováním bezproblémového platebního styku, schvalováním a vydáváním eurobankovek, dohledem nad peněžními ústavy, sběry statistických dat a poradenstvím.
Toto zasedání ECB konané dne 8.9.2016 ponechalo stávající bankovní sazby beze změny tak jak již platí od 16.3.2016 a to pro mezibankovní zápůjčky ve výši 0,25 %, hlavní refinanční operace jsou na sazbě čisté nuly a předně depozitní sazby nadále zůstávají v režimu negativních neboli záporných sazeb ve výši – 0,40 procenta. Také na tiskové konferenci ECB reportovala svůj ekonomický výhled, který předpokládá zvýšený růst ekonomiky bloku 19 zemí eurozóny v rozmezí o + 1,6 – 1,7 % v letech 2017 a 2018. Stávající výše inflace v eurozóně je na hodnotě + 0,2 % avšak výhled ECB pro příští rok 2017 již hovoří o údaji ve výši 1,2 – 1,3 % s tím, že míra inflace podle odhadovaného plánu ECB by měla v roce 2018 již dosáhnout úrovně okolo 1,6 procenta.
Stávající vývoj dle analytiků ohledně programu APP, investory z části překvapil, neboť předpokládali, že právě toto zasedání ECB trvání odkupu dluhopisů ještě prodlouží minimálně do konce roku 2017. Podle sdělení vedoucího ekonoma Capital Economics paní Jennifer McKeown existuje značný předpoklad, že pod značným politickým tlakem dojde k 6-ti měsíčnímu prodloužení tohoto programu, který ECB podle jejího odhadu projedná nejdéle do prosince letošního roku 2016 nebo možná i dříve, sdělila paní McKeown. Aktuální vývoj směnného kurzu USD a EUR je nyní do velmi značné míry, odvislý od blížícího se zasedání centrální banky USA – FED (Federal Reserve System), které by mělo nalézt řešení ohledně úrokových sazeb v USA. Toto zasedání výboru měnové politiky FOMC FED proběhne ve dnech 20.-21.září 2016.