ECB pod tlakem a mezitím euro mírně oslabilo

Čtvrtek 10. února

ECB E FX24

Evropská centrální banka (ECB – European Central Bank) se v několika posledních dnech a to po svém únorovém zasedání Rady guvernérů ECB dostává pod silný tlak ohledně své nečinnosti a postojům k zvyšování úrokových sazeb, které mimo eurozónu probíhají buď již fakticky nebo v jasných signálech budoucího zvýšení téměř po celém světě. V reakci na toto se pak směnná hodnota jednotné evropské měny euro (EUR) vůči svému největšímu protějšku a to americkému dolaru (USD) opětovně snížila. Momentální pokles EUR vůči USD nastal i za situace, kdy americká ekonomika dle finančních analytiků stále není v dobré kondici.

Aktuálně se tak v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 10.února letošního roku 2022, zhruba v čase 7:41 CET tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,1421 USD za EUR s dosavadním denním poklesem o – 0,01 % kurzu. Odhady analytiků makléřských společností pro intradenní obchodování s tímto měnovým párem pak udávají predikci volatility kurzu v rozmezí plusu a mínusu okolo 0,03 % kurzu v blízkosti nulové změny denního pohybu kurzu tohoto měnového páru. Tohoto aktuálního směnného kurzu tohoto měnového páru EUR/USD bylo dosaženo za situace, kdy směnná hodnota USD měřená dolarovým indexem DXY (US Dollar Currency Index) dosáhla svého bodového stavu ve výši 95,57 USD bodů s dosavadním denním posílením o + 0,08 % své bodové hodnoty.

Zasedání Rady guvernérů Evropské centrální banky, které proběhlo již před týdnem a to ve čtvrtek 3.února letošního roku 2022 v sídle ECB ve Frankfurtu nad Mohanem nepřineslo investorům, obchodníkům a především investičním bankéřům očekávané zvýšení úrokových sazeb. Právě zpřísněná monetární politika centrálních bank ve formě zvyšování základních a ostatních bankovních úrokových sazeb je současným měno politickým nástrojem centrálních bankéřů v boji proti neustále se  zvyšující inflaci. ECB však přesto na svém únorovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny na nule a depozitní sazba i nadále zůstala záporná ve výši půl procentního bodu. Místo toho ovšem prezidentka ECB paní Christine Lagardeová na tiskové konferenci po ukončení tohoto únorového zasedání ECB uváděla, že další nárůst inflační vlny již nehrozí, neboť zvýšením cen energií většina domácností vyčerpala své krátkodobé úspory a očekávaný nákupní boom, který by nadále zvyšoval inflaci se nedostaví. V reakci na toto sdělení vyzval šéf německé centrální banky Deutsche Bundesbank pan Joachim Nagel k tomu, aby ECB začala zvedat základní úrokovou sazbu.

Podle tohoto guvernéra Deutsche Bundesbank pana Nagela lze v letošním roce 2022 očekávat výrazné překročení jádrové inflace v Německu nad 4 procenta a v eurozóně inflace již v lednu letošního roku 2022 dosáhla objemu ve výši 5,1 procenta meziročně. Dále pak pak Nagel doplnil, že pokud je inflační cíl ECB v objemu dvou procentní hranice stále nezměněn, tak by měla činit prostřednictvím svých měno politických nástrojů, tak jak činila v opačném případě, když se snažila tuto inflaci zvýšit. Nyní, kdy inflace neustále narůstá a negativním způsobem ovlivňuje ekonomiku eurozóny je zcela na místě zpřísnit monetární politiku ECB. Podle výkladu ekonomických zpravodajů paní prezidentka ECB Lagardeová zvyšování úrokových sazeb ECB v letošním roce nevyloučila, avšak nechce s ním spěchat, aby bylo více času na vyhodnocení dalších makroekonomických dat. K tomuto pak většina ekonomických analytiků uvádí, že čím déle bude ECB se zvýšení úrokových sazeb vyčkávat tím o to více pak bude muset být skokové, aby splnilo svůj záměr, avšak právě toto může způsobit silně negativní otřes ekonomiky eurozóny. S ohledem na tyto skutečnosti tak nelze očekávat výrazné posilování jednotné evropské měny euro, ba spíše naopak uvádějí analytici makléřských společností.