ECB ponechala sazby a zpomalila odkup dluhopisů

Pátek 10. září

ECB 08 FX24

Evropská centrální banka (ECB – European Central Bank) na svém čtvrtečním zasedání dne 9.září letošního roku 2021 v rámci jednání jejího vrcholného orgánu Rady guvernérů prozatím ponechala úrokové sazby a ostatní bankovní sazby beze změny, tudíž nadále platí úrokové sazby u hlavních refinančních operací ECB na 0%, u mezní zápůjční facility na 0,25% a u vkladové facility na záporných -0,50 % ročně. Avšak v rámci své monetární politiky pod vlivem zvyšující se inflace v eurozóně omezila formou zpomalení odkup dluhopisů.

Nejen tyto skutečnosti následně mírně oživily zájem o jednotnou evropskou měnu euro (EUR) na devizovém trhu a její směnná hodnota vzrostla a to zejména vůči americkému dolaru (USD). Aktuálně v průběhu pátečního evropského rána dne 10.září 2021, zhruba v čase 7:48 CET se tento globální měnový pár EUR/USD obchodoval na devizovém trhu v rámci forexových operací ve vzájemném směnném kurzu na hodnotě ve výši 1,183 USD za EUR s dosavadním denním posílením EUR o + 0,04 % kurzu vůči USD. Tohoto vzájemného směnného kurzu bylo dosaženo za situace, kdy americký dolar (USD) dle dolarového indexu DXY (US Dollar Currency Index), který porovnává USD s další šesticí hlavních světových měn byl v mírném růstu a to o + 0,01 % bodové hodnoty na stavu ve výši 92,49 USD bodů. Česká koruna (CZK) vůči jednotné evropské měně euro (EUR), však v uváděném dni a čase zaznamenala středně silný pokles o – 0,14 %  momentálního denní kurzu na stavu rozpětí od 25,4341 do 25,4831 CZK za EUR.

Prezidentka ECB – European Central Bank paní Christine Lagardeová na čtvrteční tiskové konferenci po skončení zasedání Rady guvernérů ECB dne 9.září letošního roku 2021 uvedla, že verdikt byl „jednomyslným rozhodnutím ve všech ohledech“. “Na základě společného posouzení podmínek financování a výhledu inflace Rada guvernérů soudí, že příznivé podmínky financování lze zachovat s mírně nižším tempem nákupů čistých aktiv v rámci (PEPP) než v předchozích dvou čtvrtletích,” uvedla ECB v prohlášení. ECB zopakovala, že úrokové sazby zůstanou na svých současných nebo nižších úrovních, dokud nebude vidět, že inflace dosáhne 2% „dostatečně před koncem svého horizontu projekcí a trvale po zbytek horizontu projekce“, a dokud ECB nerozhodne, že inflace bude ve střednědobém horizontu stabilizovat na 2 procenta meziročně. Inflace v eurozóně dosáhla v srpnu letošního roku 2021 maxima 3% p.a. Během srpna 2021 se hrubý domácí produkt (HDP) v 19-ti členném bloku společné měny vyšplhal na 2%, což překonalo očekávání ekonomů.

Trhy netrpělivě očekávaly nejnovější politické rozhodnutí frankfurtské instituce kvůli náznakům blížícího se uvolnění stimulů z období pandemie, uprostřed rostoucí inflace a silného hospodářského růstu. Tvůrci politik ECB znějí kontrastními tóny, pokud jde o nebezpečí, že se inflace stane spíše trvalou než „přechodnou“, jak panuje obecná shoda mezi centrálními bankami po celém světě. Někteří analytici navrhli, aby ECB v prosinci oznámila snížení svého balíčku stimulačních opatření vyvolaných Covidem, přičemž americká centrální banka Federal Reserve System (FED) signalizovala, že se pravděpodobně začnou snižovat objemy odkupu dluhopisů již do konce letošního roku 2021. “Rada guvernérů nadále očekává, že měsíční nákupy čistých aktiv v rámci APP poběží tak dlouho, jak je nutné k posílení akomodačního dopadu jejích sazeb politiky, a skončí krátce před tím, než začne zvyšovat klíčové úrokové sazby ECB,” stojí v prohlášení Rady guvernérů Evropské centrální banky.