ECB provedla zátěžový test 130 evropských bank
Pondělí 27. říjnaTuto neděli 26.října 2014 ECB zveřejnila výsledky zátěžových testů evropských bank, který se zaměřil na evropské banky u kterých především šlo o zjištění zda jsou schopni přežít stávající finanční krizi tak, aby tyto banky byly schopni plnit svoji funkci. Přezkum se konal u 130 bank a ukázal okamžitou potřebu tzv.krátkých úvěrových peněz v částce 31,7 mld. USD a u 25 bank se projevily závažné nedostatky v tvorbě vlastních peněz nebo vlastního vykázaného majetku zejména v rozdílném vyjádření účetní a reálné tržní hodnoty.
U těchto 25 bank doporučila ECB okamžité navýšení základního kapitálu což již 12 z nich bezodkladně zahájilo tento proces navýšení vlastního základního kapitálu banky. Předmětem tohoto zátěžového testu nebyla žádná z bank na území České republiky nicméně zátěžovými testy prošly banky, které jsou zřizovateli jako mateřské banky zastoupené v ČR bez větších či závažných výhrad.
Zátěžové testy měly především za cíl rozptýlit obavy jednak investorů, ale především vlastních střadatelů a klientů bank z řad firemní klientely v nejvíce postižených regionech finanční krizí trvajících více jak 6 let a to především na území Řecka a Itálie. Relativně nízký počet tzv. nemocných bank v počtu 13 prokázal výsledek rovných 10% problematických bank, které byly předmětem tohoto zátěžového testu bankovního sektoru Evropy. Výsledek dle analytiků předurčuje relativně vysoce pozitivní výsledek, který by měl mít vliv na další posílení evropského bankovního trhu s přínosem prohlubující důvěry a stability.
V této souvislosti pak Evropská centrální banka (ECB) chystá prosadit větší pravomoci nad bankovním sektorem a zejména nad bankovními evropskými trusty obdobně jako ve Spojených státech amerických se chová centrální banka USA – Federal Reserve (FED). Zároveň ECB se nebrání přijmout za svá opatření i vyšší míru spoluodpovědnosti tak aby zcela funkčně naplňovala svoji roli regulace včetně vlastní pomoci při hledání, jednání a uskutečňování fúzí bankovních domů s cílem zlepšení vztahů finančních partnerů vedoucích k bezproblémovému přežití na finančním evropském trhu v co možná nejblíže stejném počtu jednotlivých bank a zachování stávající velikosti evropského bankovního sektoru spolu s jeho následujícím rozšířením.