EU potřebuje novou obchodní dohodu s USA
Čtvrtek 23. lednaPrezident USA Donald Trump při své návštěvě Světového ekonomického fóra (WEF – World Economic Forum) ve švýcarském Davosu, které probíhá od 21. do 24.ledna 2020, prohlísil, že země Evropské unie nutně potřebují novou obchodní dohodu se Spojenými státy americkými. V nepřímé reakci spolu s dalšími faktory na toto sdělení následně zareagoval i devizová trh, kde směnná hodnota eura (EUR) vůči americkému dolaru (USD) poklesla. Aktuálně v průběhu čtvrtečního evropského rána dne 23.1.2020 se měnový pár EUR/USD obchodoval v směnném kurzu 1,1082 USD za EUR s dosavadním denním poklesem EUR o – 0,081 % kurzu vůči USD.
Evropská unie nemá „jinou možnost“ než jednat s USA o nové obchodní dohodě, řekl prezident Donald Trump ve středu 22.ledna 2020 v švýcarském Davosu v rámci jeho účasti na WEF. Prezident Donald Trump mimo jiné se také již v úterý 21.1.2020 setkal s předsedkyní Evropské komise paní Ursulou von der Leyen na okraji jednání Světového ekonomickém fóru v Davosu. Podle sdělení a komentářů ekonomických zpravodajů a jejich vyhodnocení tohoto setkání Trump a Leyen dopadlo nad očekávání pozitivně s poznámkou, že pár měl „skvělou řeč“. Nicméně podle zdrojů ekonomických zpravodajů, kteří jsou dobře obeznámeni s vlastním průběhem této schůzky šéfky Evropské komise s prezidentem USA nebyl po celou dobu konání tohoto setkání jen zdvořilostně formální, ale spíše ryze pracovního charakteru spolu s konfliktními okamžiky.
Během probíhajících neformálních jednání Trump hrozil, že plácne na evropské vozy, aby se pokusil čelit silným představitelům EU. Na společné schůzce prohlásil, že von der Leyen řekl, že pokud neexistuje obchodní dohoda, bude muset „jednat“ ve formě „velmi vysokých cel na jejich automobily a další věci“. Pan Donald Trump uvedl, že Evropa je „velmi těžko zvládnutelná“ a „využila“ USA, ale navrhla, že blok nyní nemá „jinou možnost“ než uzavřít dohodu. “Mnoho let jsme měli obrovský deficit - s Evropou přes 150 miliard dolarů,” dodal a dodal, že by byl “velmi překvapen”, kdyby musel implementovat tarify. Podle Úřadu amerického obchodního zástupce byl v roce 2018 obchodní deficit zboží a služeb USA s EU v roce 2018 109 miliard USD.Na druhé straně nutno podotknout,že americký vývoz zboží a služeb do EU podle posledních dostupných údajů Ministerstva obchodu USA podpořil v roce 2015 odhadem 2,6 milionu pracovních míst.
Pan Trump souhlasil s von der Leyenovým předchůdcem panem Jean-Claude Junckerem již v roce 2018, aby zahájil vyjednávání o nové obchodní dohodě, aby nedošlo k uvalení cel. EU se od té doby dohodla na novém vyjednávacím mandátu k zahájení těchto obchodních jednání, ale USA musí ještě signalizovat připravenost zahájit tato jednání. “Chtěl jsem počkat, až skončí s Čínou, nechtěl jsem jít současně s Čínou a Evropou,” řekl prezident Trump pro zpravodajství CNBC. “A upřímně řečeno, Jean-Claude byl můj přítel, ale nemohl se s tím vypořádat.” Nejprve jsem chtěl udělat Mexiko a Kanadu. Nyní jsou všichni hotoví a uděláme Evropu. “, dodal prezident USA. Pan Trump také potvrdil, že probíhají jednání s britským premiérem Borisem Johnsonem o možné bilaterální obchodní dohodě s tím, že Spojené království bude již 31. Ledna 2020 opouštět EU. Jakákoli obchodní dohoda mezi USA a Spojeným královstvím by mohla vstoupit v platnost až na konci přechodného období s EU, které má v současné době trvat do konce roku 2020.