Euro pod tlakem a krize Řecka pokračuje
Středa 8. červenceSoučasný vývoj obchodování na FX trhu s měnovými páry je ve znamení pernamentního překonávání hranice 1,1 USD za EUR. Tento nejobchodovanější měnový pár ve finančním světě nyní díky krizi EU ohledně řeckého dluhu a vývoje ekonomiky této balkánské země, která oproti České republice je několikanásobně rozlohou větší avšak na počet obyvatel s 11,2 miliony obyvatel je jen o trochu lidnatější než ČR. Přesto tato balkánská země poslední měsíce a zejména týdny má část podílu na vývoji evropské centrální měny euro na devizovém trhu a zejména vůči americkému dolaru.Aktuálně dne 8.července 2015 v průběhu ranního evropského obchodování zhruba v čase 9:00 CET se euro vůči americkému dolaru na FX trhu pohybuje v kurzu 1,1012 USD za EUR v trendu obchodu momentálního posilování eura vůči americkému dolaru.
Podle ekonomických pozorovatelů vývoje Řecka a dle ohlasů analytiků makléřských společností a bankovních domů včetně ohlasů jak ECB (Evropské centrální banky) tak i MMF (Mezinárodní měnový fond) včetně předsedy rady EU pana Donalda Tuska je třeba se připravit na tzv.“černý scénář“ vývoje řešení ekonomické krize Řecka včetně otázek spojených se splácením jejich dluhu mezinárodním věřitelům předně MMF, ECB, Německo a Francie. Vývoj v této otázce úterní summit zemí EU platících eurem konaný dne 7.7.2015 v Brusselu nepřinesl očekávaný výsledek řešení a navíc dle sdělení pozorovatelů a samotných účastníků řecká strana přijela na jednání nedostatečně připravená. Místo předpokládaného předložení reformního plánu ekonomiky a chodu státu Řekové předložili pouze požadavek na refinancování ekonomiky ve výši 7 miliard eur, které nezbytně nutně potřebují neb jejich financování i přes zavřené řecké banky stěží vydrží do konce tohoto týdne, pátku 10.7.2015 a dle analytiků bankovní hotovost řeckých bank s největší pravděpodobností vyprší již zítra ve čtvrtek 9.7.2015. Tuto vzniklou situaci se má pokusit aktuálně řešit mimořádný summit prezidentů a premiérů všech 28 členských států Evropské unie, který se má uskutečnit tuto neděli 12.července 2015.
Na tuto situaci zcela paradoxně zareagovala i česká koruna, která v počátku tohoto 28 . kalendářního týdne krátce v rámci obchodování dosáhla hodnoty pod 27 CZK za EUR a její kurz se pohyboval okolo 26,80 CZK za EUR. Následně pak česká koruna opět oslabila i bez intervence ČNB (České národní banky) nad hodnotu 27 CZK za EUR. Podle vyhlašovaného kurzu ČNB ke dni 7.7.2015 jsou v kurzovním lístku udávané hodnoty pro EUR=27,1 CZK, pro USD=24,793 CZK a GBP=38,290 CZK.