Euro reaguje na vývoj v Itálii

Pondělí 5. prosince

Začátek nového obchodního týdne označovaného v kalendáři roku 2016 jako 49.-tý v pořadí na mezinárodním devizovém trhu – Forex trhu je momentálně ve znamení poklesu evropské centrální měny euro (EUR). Dosavadní pokles měny euro vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči americkému dolaru (USD) se téměř přiblížil dvouletému minimu a to po té co po víkendovém referendu v Itálii ohledně ústavních změn navrhovaných italským premiérem byly odmítnuty. Na základě tohoto výsledku referenda pak italský premiér pan Matteo Renzi oznámil svoji rezignaci a po jeho odstoupení z funkce padá celá současná italská vláda. Aktuálně dne 5.prosince 2016, během evropského rána, zhruba v čase 8:25 CET se měnový pár EUR/USD obchoduje ve vzájemném kurzu ve výši 1,0584 USD za EUR s dosavadním denním poklesem o – 0,81 procenta.

Tento vývoj již část analytiků predikovala v průběhu minulého týdne a celou situaci již signalizoval značný propad akcií italského bankovního sektoru, který prochází již dlouhodobější finanční krizí skrz značnou výši vnitřního zadlužení. Klíčový ukazatel stavu italských bankovních akcií, index FTSE Italie All-Share Banks Sector, se propadl o - 3,9% na 7 381,57 bodů, což je nejníže od 19. srpna. Poklesy způsobily obavy z referenda o navrhovaných ústavních reformách a může způsobit politickou a ekonomickou nejistotu. Částka  5,2 miliardy eur v nedobytných pohledávkách, které drží  italské banky se projevilo i  na obchodování s  jejich akciemi. Akcie italských bank byly  mezi těmi s nejhorším výkonem v rámci indexu Stoxx Europe 600. UniCredit SpA klesla o 4,5%, akcie Banco Popolare Societa Cooperativa SCR spadly o 5,1% a Banca Popolare dell’Emilia Romagna ztratila 6,6%. Další ztráty zaznamenaly i Mediobanca SpA a Banca Popolare di Milano.

 

Toto referendum podle ekonomických zpravodajů nemusí mít jen negativní dopad na bankovní italský sektor, ale na celý vývoj eurozóny neboť tato třetí největší ekonomika zemí eurozóny dostává značné trhliny ve vztahu k pevnému sepětí s měnou euro a tím pádem i dochází k narušení důvěry investorů v samotnou měnu euro (EUR). Každopádně podle analytiklů stávající vývoj v Itálii včetně demise vlády výrazně zbrzdí proces snahy zbavit se špatných dluhů bank a efektivnějšímu umístění italských dluhopisů na finančním trhu. Tento krok podle finančních stratégů může uvolnit nálady jak ve Franice a Německu tak i ve Španělsku a Portugalsku proti stávajícímu uspořádání samotné Evropské unie již v příštím roce 2017.

 

Stávající pokles centrální měny 19-ti zemí eurozóny může ještě o to více poznamenat zasedání Federálního výboru otevřeného trhu centrální banky USA – FOMC FED (Federal Reserve Systém), které již zasedá v příštím týdnu a to ve dnech 13.a14.12.2016 ve Washingtonu, DC na území Spojených státech amerických. Toto jednání se předně má zabývat zvýšením stávající úrokové sazby, kdy většina investorů je přesvědčena, že k zvýšení minimálně o 25 bázických bodů (o + 0,25%) toto zasedání FOMC FED dospěje a k zvýšení úrokových sazeb ještě před koncem letošního roku 2016 opravdu dojde. Tento krok podle odhadů analytiků může být učiněn i v době, kdy dolarový index DXY (US Dollars Currency Index) vyšplhal do téměř 14.-ti leté výše. Aktuálně index DXY dne 5.12.2016, zhruba v čase 8:57 CET je ve výši 101,16 USD dle tohoto indexu s dosavadním denním růstem o + 0,39 %. Finanční stratégové pro případ této eventuality odhadují výši možného kurzu měnového páru EUR/USD na hraniční  hodnotě počínající parity těchto měn okolo kurzu 1,03 USD za EUR.