Euro vykazuje silný růst
Středa 17. květnaEvropská jednotná měna euro (EUR) tento týden pod tlakem vysoce pozitivních dat pro eurozónu vykazuje silný růst své směnné hodnoty vůči ostatním světovým měnám a zejména vůči americkému dolaru (USD). Současná jak ekonomická tak vnitropolitická nálada ve Spojených státech způsobila pokles amerického dolaru (USD) nejen vůči EUR, ale též i vůči japonskému jenu (JPY). Aktuálně dne 17.května 2017, zhruba v čase 5:44 CET je hodnota USD dle dolarového indexu DXY (US Dollars Currency Index) na hodnotě 97,94 USD bodu s dosavadním denním poklesem o – 0,17 % hodnoty dle tohoto indexu. Japonský jen (JPY) se vůči americkému dolaru (USD) obchoduje na Forex trhu zhruba v tomto uváděném dni a čase v kurzu ve výši 112,40 JPY za USD s momentálním poklesem USD vůči JPY o – 0,63 % kurzu. Hodnota měny euro (EUR) vůči americkému dolaru (USD) od začátku letošního roku 2017 vzrostla o + 5,71 % vzájemného kurzu a aktuálně je na hodnotě 1,1111 USD za EUR s dosavadním denním posílením eura o + 0,26 % kurzu.
Silná evropská data a dopad postupného ukončování kvantitativního uvolňování eura (QE-EUR) se mimo jiné také již projevil na současném růstu jednotné evropské měny EUR vůči americkému dolaru (USD) a ostatním měnám. Program ECB (Evropské centrální banky) již od dubna 2017 snížil odkup vládních dluhopisů členských zemí eurozóny z 80 mld.EUR na 60 mld.EUR měsíčně s výhledem úplného ukončení v konci letošního roku 2017. Euro neposiluje jen vůči americkému dolaru, ale aktuálně vykazuje růst své směnné hodnoty i vůči britské libře (GBP) a to dne 17.5.2017 v čase 5:57 CET o + 0,15 % svého kurzu a je na hodnotě kurzu ve výši 0,8591 GBP za EUR. Ovšem česká koruna (CZK) po ukončení kurzového závazku ČNB k CZK momentálně v uváděném čase vykazuje ještě větší sílu růstu a vůči euru posiluje o + 0,67 % denního kurzu v rozpětí realizovaných obchodů od 26,3770 do 26,4070 CZK za EUR.
Současné posilování evropských měn a zejména eura (EUR) vůči americkému dolaru (USD) je podle ekonomických zpravodajů a analytiků makléřských společností způsobeno jednak současnou vnitropolitickou situací, která vypovídá o turbulentním postavení a respektu amerického prezidenta Donalda Trumpa v souvislosti s kontraverzními rozhodnutími, které činní. Posledním jsou záležitosti ohledně odvolaného ředitele FBI či údajné prozrazení tajných bezpečnostních informací při schůzce s ruským ministrem zahraničí panem Lavrovem. Mimo to na americké investory dopadly pesimistické výsledky reportovaných dat z trhu bydlení a především investoři očekávají od červnového zasedání Federálního výboru otevřeného trhu centrální banky USA – FOMC FED (Federal Open Market Committee Federal Reserve System) další zvýšení úrokových sazeb.
Jednotná evropská měna euro (EUR) podle finančních stratégů tak v současné době po vítězství v francouzských prezidentských volbách pana Macrona zažívá jakýsi svůj restart ekonomického růstu. Pro toto tvrzení mají představitelé Evropské centrální banky (ECB) k dispozici i konkrétní reportovaná data včetně růstu míry inflace a snižování počtu nezaměstnaných v Evropské unii. Právě pod tímto tlakem i česká politická reprezentace, jmenovitě předseda vlády ČR pan Bohuslav Sobotka se obává možného negativního vlivu na ekonomiku České republiky v souvislosti s tak zvanou vícerychlostní Evropou. Toto by pak výrazně prospívalo a napomáhalo zemím, které již v eurozóně jsou a jejich obyvatelé již eurem běžně platí. Na včerejším zasedání Sněmu Hospoářské komory ČR dne 16.5.2017 se právě s ohledem na toto pan Sobotka vyjádřil, že bude usilovat o to, aby si Česká republika co možná nejdříve stanovila termín přijetí eura jako svoji národní měnu.