Euro vystoupalo nad 1,20 USD za EUR

Středa 30. srpna

Jednotná evropská měna 19-ti zemí tak zavané eurozóny měna euro (EUR) během úterý dne 29.srpna 2017 poprvé od ledna 2015 prorazilo směrem vzhůru psychologicky významnou bariéru a to hranici vzájemného kurzu eura a amerického dolaru (USD) těsně nad svoji výší 1,20 USD za EUR. Podle analytiků a finančních stratégů investičních bank by toto mohlo upevnit nově objevenou roli jednotné evropské měny euro jakožto mezinárodního bezpečného aktiva, pokud se Evropská centrální banka (ECB) nerozhodne zasáhnout. Aktuálně během evropského rána dne 30.8.2017, zhruba v čase 7:15 CET se již kurz měnového páru EUR/USD vychýlil lehce směrem dolů a v uváděném čase se tento měnový pár obchodoval ve vzájemném kurzu ve výši 1,1971 USD za EUR s drobným dosavadním denním poklesem o – 0,01 % kurzu.

Měna euro (EUR) tento rok oproti slábnoucímu dolaru posílila téměř o + 14 % svého kurzu a aktuálně dne 30.8.2017, zhruba v čase 7:20 CET bylo její posílení vůči americkému dolaru (USD) dle technické analýzy ve výši o + 13,83 % kurzu. V ročním porovnání pak měna euro vyrovnala své kurzové ztráty předcházejícího roku a stále EUR  vykazuje vůči USD své navýšení vzájemného směnného kurzu  o + 7,31 % kurzu. Růst eura se zatím zdá nezastavitelný a analytici už začínají přemýšlet, jestli ECB v blízké době nějak zasáhne. Euro podobným způsobem posílilo i oproti brirtské libře (GBP)a za tento rok oproti ní stouplo         + o 9 %. Vzájemného kurzu. Momentálně dne 30.8.2017 v čase cca 7:26 CET vyl vzájemný kurz měnového páru EUR/GBP ve výši 0,9258 GBP za EUR, kdy britská libra (GBP) drobně o + 0,09 % kurzu dosavadně posílila.

 

Příznivá ekonomická data, politické úspěchy na poli globalizace a volného obchodu ve Francii a v Nizozemsku dodaly Evropě náskok. Očekává se, že ekonomika eurozóny poroste rychleji než například americká, uvedla Shannon Saccocia, šéfka investic a stratéžka portfolia pro Boston Private. "Euro může být malá bublina, ale setrvačnost růstu a data pořád stojí za ním," řekl Mark McCormick, šéf FX pro Severní Ameriku v TD Securitites. Dodal, že slabiny italského bankovního systému a nejistota ohledně nadcházejících květnových voleb v Itálii by mohly vnést na trh trochu volatility. Rovněž tak přední světový analytici a finanční stratégové očekávají dopad výsledku parlamentních voleb v Spolkové republice Německo na další vývoj eurozóny ve vztahu k monetární  politice ECB a následnému vývoji kurzu jednotné evropské měny euro vůči ostatním měnám a zejména vůči americkému dolaru (USD).

 

Řádné parlamentní volby v SRN jsou naplánovány již na 24.září 2017 a stále hlavními favority jsou tradiční rivalové a po většinou následně koaliční partneři z politické formace CDU/CSU (Křeštanští demokraté) a SPD (Sociální demokraté). Za stranu CDU/CSU kandiduje již po čtvrté na post kancléře Německa paní Angela Merkelová a vyzyvatelem na stejnou pozici jako šéfa německé vlády – kancléře Spolkové republiky Německo za SPD je bývalý předseda Evropského parlamentu pan Martin Schulz. Podle posledních odhadů průzkumu věřejného mínění německých voličů jsou jejich šance téměř vyrovnané když v posledních dnech má paní Merkelová mírnější náskok před panem Schulzem.

 

Nezaměstnanost v eurozóně v červnu dosáhla osmiletého minima 9,1 % a HDP za druhý kvartál vzrostl o 2,1 %. Dnes ve  středu 30.08,2017 trh očekává zveřejnění spotřebitelských, ekonomických, služebních a výrobních ukazatelů, které budou ve čtvrtek 31.8.2017 následovat reportováním dat o inflaci v eurozóně a v pátek  1.9.2017 dojde k zveřejnění dat o výrobě. "Dokud se euro udrží nad maximem 1,910 dolarů z druhého srpna, bude tu stále tendence pro  růst," uvedli analytici z Rabobank, včetně Pjotra Mayse. Dodali, že silný nárůst v krátkém časovém úseku by mohl vést k intervenci ze strany ECB, která by mohla vyvolat oslabení. Další schůze o politice ECB se bude konat 7. září a trh bude vyhlížet informace o ukončení programu Nicméně drtivá většina bankéřů je plně přesvědčena, že silné euro je zcela v pořádku a pokud nezasáhne ECB tak by nemělo aktuálně dojít k výraznějšímu propadu vzájemného kurzu eura (EUR) a ostatních světových měn a to včetně amerického dolaru (USD).